Wyjątkowe spotkanie z wyjątkowymi gośćmi- żołnierzami walczącymi w Ukrainie

 

14 .03. 2024r. w Zespole Szkół Samochodowych na zaproszenie dyrektora szkoły pana Jacka Grzegorzewskiego gościło dwóch weteranów wojennych z Ukrainy . Pan Antoni– Polak, mieszkający w Ukrainie oraz pan Oleg- Ukrainiec . To wyjątkowe wydarzenie zorganizował i przywiózł żołnierzy do szkoły nauczyciel pan Rafał Matuszewski. W jego organizacji pomagały nauczycielki : pani Kamila Michałowska-Bryła i pani Renata Raczkiewicz.

W spotkaniu uczestniczyła wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych pani Agnieszka Burzyńska i uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego oraz Zespołu Szkół Technicznych pod opieką nauczycieli.

Bohaterscy żołnierze opowiadali młodzieży o trudnej i kosztownej walce o wolność Ukrainy. Odpowiadali na wiele pytań dotyczących sposobów i miejsca walki, uzbrojenia,towarzyszących im emocji, lęków, obaw.

Pan Antoni Wiącel został zmobilizowany w styczniu 2023r. do Armii Ukraińskiej. W maju 2023r. pod Bachmutem trafił pod ostrzał artyleryjski, został ranny w obie nogi. Przez 8 godzin z ogromnym bólem i strachem pokonywał dystans 1 km, by dotrzeć do miejsca ewakuacji. Okazało się, że 8 godzin to za długo i obie nogi trzeba było amputować. Pan Oleg również został kontuzjowany , na szczęście, stracił tylko jedną nogę i porusza się dzięki protezie.

Marzeniem pana Antoniego jest powrót do życia, do samodzielności, do pracy. Jego kikuty są bardzo krótkie, co uniemożliwia skorzystanie z tradycyjnych protez. Istnieje jednak nadzieja w operacji osseintegracji – wszczepienia implantów w kość, do których będzie można przymocować protezy. Do zbiórki na protezy dla pana Antoniego włączyła się cała społeczność Zespołu Szkół Samochodowych.