NIE ZAPOMNIJ O MNIE…ZADUSZKI KATYŃSKIE

2 listopada 2023 r. przedstawiciele naszej szkoły w składzie: p. Agnieszka Burzyńska – wicedyrektor, p. Alina Grabna oraz Igor Równiak uczeń kl. V FTM wraz z mamą wzięli udział w Zaduszkach Katyńskich w Bastionie Św. Barbary na Jasnej Górze, których organizatorem była Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Jadwiga Wiśniewska.. 

Wydarzenie było połączone z promocją książki zawierającej prace zwycięzców XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu". 

Pani Europoseł zaprezentowała kolejną publikację książki „Prawda i kłamstwo o Katyniu” podkreślając, że konkurs ten zajmuje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń historycznych województwa śląskiego i stanowi niewyczerpane źródło inspiracji do poszukiwania i odkrywania prawdy o tym bolesnym fragmencie naszej historii. Uroczystości towarzyszył koncert „Katyń – historia mówi przez pokolenia” w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa, w której gra również Igor Równiak oraz młodzieży częstochowskich liceów - I LO im. Juliusza Słowackiego, II LO im. Romualda Traugutta, IV LO im. Henryka Sieniewicza i IX LO im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie. 

Jesteśmy dumni, że w zbiorze najlepszych prac uczniów szkół woj. śląskiego biorących udział w tej edycji konkursu znalazła się praca Igora Równiaka na temat: „Nie zapomnij o mnie… Wspomnienie o kapitanie Włodzimierzu Marianie Wasilkowskim”. To kolejna już publikacja Igora, która stanowi wyróżnienie zarówno ucznia, jak i opiekuna, którym była p. Alina Grabna. Konkurs był objęty patronatem honorowym Oddziału IPN w Katowicach. 

Uroczystość zakończyła się modlitwą pod Epitafium Smoleńskim za zamordowanych w Katyniu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

Relacje dostępne na stronie: https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/193320,Zaduszki-Katynskie-Czestochowa-2-listopada-2023.html https://www.jadwigawisniewska.pl/dzialalnosc/szczegoly/zaduszki-katynskie-debiut-literacki-mlodziezy-z-wojewodztwa-slaskiego-1 https://katowice.tvp.pl/73841003/zaduszki-katynskie-uroczystosc-na-jasnej-gorze https://czestochowskie24.pl/czestochowa/11-zaduszki-katynskie-na-jasnej-gorze/ 

mgr Alina Grabna