NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

 

 List otwarty do rodziców

 Drodzy Rodzice!!

  

Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego rozwoju i szczęśliwej przyszłości. Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.

Rodzice, Którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcającemu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swoich najbliższych w milionach codziennych sytuacji

i wspólnych zajęć. To Wasz styl życia, Wasz język i Wasze wartości przejmuje.

Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości

i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i inne działania aspołeczne. 

Dorastanie nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów i tysięcy znajowych z facebooka, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości takich, jak: miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość. Z tymi wartościami spotykamy się w czytanych przez dzieci książkach. 

Dzięki czytaniu nauka w szkole jest i będzie dla dziecka łatwiejsza i przyjemniejsza. Czytanie rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, pozwala pozbyć się gniewu i napięć poprzez czerpanie sposobów rozwiązań różnych konfliktowych sytuacji życiowych; poszerza wiedzę o świecie i przynosi dobre wzorce zachowań. 

Codzienne czytanie to mile spędzony czas a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest witaminą 

i szczepionką. Dzieci, które czytają są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. 

Drodzy Rodzice!! Zachęcajcie, by Wasze dzieci czytały co najmniej 20 min. dziennie codziennie!! 

Biblioteka szkolna: Anna Majchrzak, Alina Grabna 

 

PROJEKTY BIBLIOTECZNE REALIZOWANE W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 

 

MOJA BAZA CYTATÓW

 

Moja baza cytatów” to projekt dla klas czwartych realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Młodzież miała za zadanie przygotować cytaty z literatury dotyczące takich zagadnień jak: rodzina, patriotyzm, miłość, niepodległość.

Zadaniem tego projektu jest stworzenie pomocy dydaktycznej dla uczniów przygotowujących się do matury z języka polskiego. Poniżej zamieszczamy przykładowe cytaty. Cały zbiór dostępny jest w bibliotece szkolnej.

mgr Alina Grabna, mgr Anna Majchrzak

 

 

Rodzina

Cassandra Clare „Miasto niebiańskiego ognia” – „Rodzina to nie krew. To ludzie, którzy cię kochają. Ludzie, którzy cię wspierają.”

Julie Kagawa „Żelazny król” – „No i co z tego? [...] Mówisz mi, że nie zdradzę przyjaciół
i rodziny. Jeśli to słabość, to chcę taką mieć.”

Tove Jansson „Zima Muminków” – „Trzeba od czasu do czasu przewietrzyć rodzinę.”

Cassandra Clare – „Miasto kości” – „Rodzina to po prostu ludzie, którzy cię kochają".

 

Nicholas Sparks – „Najdłuższa podróż” - „To odróżnia rodzinę od znajomych. Rodzinę ma się na zawsze, bez względu na wszystko, nawet jak słabną kontakty, bo te można zawsze
z powrotem zacieśnić. Zwłaszcza kiedy człowiek pojmie, jaka jest ważna”.

 

Victor Hugo „Nędznicy” - "Zdarzają się ojcowie, którzy nie kochają swoich dzieci, ale nie ma dziadka, który by nie uwielbiał swojego wnuka"

Anna Kamieńska „Notatnik 1973-1979” – „Dzieciństwo jest dobre dlatego, że każdy dzień zaczyna na nowo bez ciężaru dnia wczorajszego”

 

Patriotyzm

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” – „Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się kto Polskę bardziej kocha. Rzecz w tym, aby po cichu, z zaciętymi zębami, nieco pochylonym karkiem, ale z podniesioną głową żyć w niej i nie uciekać.”

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” –

Polak, chociaż stąd między narodami słynny,

Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny,

Gotów zawżdy rzucić go, puścić się w kraj świata,

W nędzy i poniewierce przeżyć długie lata,

Walcząc z ludźmi i z losem, póki mu śród burzy

Przyświeca ta nadzieja, że Ojczyźnie służy.”

 

Dmitrij Głuchowski „Witajcie w Rosji” – „A Ojczyzna (...) jest jak kobieta. Kochasz inną, znaczy zdradzasz tę pierwszą.”

Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” – „Czuł się dumnym, że jest synem tej Rzeczypospolitej zwycięskiej, przepotężnej, o której bramy wszelka złość, wszelki zamach, wszelkie ciosy tak rozbijają się i kruszą, jako mocy piekielne o bramy nieba.”

Marian Hemar „Dom jest daleko. Polska wciąż blisko” – „Tam, Gdzie jest jeden Polak Sam - Jest Polska, jest patriotyzm i duch I serce w piersi płonące, jak smolak. Tam, Gdzie jest Polaków dwóch - Nie ma Polski, ni uczuć dziewictwa: Tam Są już - dwa polskie stronnictwa”

Magda Umer „Zły chłopiec” – „Patriotyzm to tożsamość narodowa.”

Homer „Iliada” – „Jedna prawdziwa wieszczba: bić się za ojczyznę!”

Barbara Wachowicz – Rudy, Alek, Zośka: Gawęda o bohaterach „Kamieni na szaniec”

Zaciśnij zęby, choć byś sam jeden miał zostać na świecie: stój mocno i twardo powtarzaj: Polak jestem!”

 

Józef Piłsudski – „Myśli, mowy i rozkazy” – „W sercach szlachetnych nieszczęście
i poniżenie kraju jest zawsze źródłem patriotyzmu.”

 

Maria Konopnicka „Co Ojczyzna?” – „Ojczyzna moja – to ten duch narodu, co żyje cudem wśród głodu i chłodu, To ta nadzieja, co się w sercach kwieci pracą u ojców, a piosnką
u dzieci”

  

Miłość:

Nicholas Sparks – „I wciąż ją kocham” – „Prawdziwa miłość oznacza, że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz.”

Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” -„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”

Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” - „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

Wisława Szymborska „Nic dwa razy” - „Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy.”

Wisława Szymborska „Portret kobiecy” –

Albo go kocha, albo się uparła.

Na dobre, na niedobre i na litość boską.”

 

Stary Testament „Pieśń nad pieśniami” - „Albowiem miłość mocna jest jak śmierć,
a namiętność mroczna jak świat podziemny”

Eliza Orzeszkowe "Nad Niemnem" - „Nie, Nie! Kochać to nie jest wątpić o sobie
i o drugich, ani czuć się gardzoną, zdradzaną… kochać to ufać i w dwa serca naraz spoglądać, jak w czyste zwierciadła, razem iść drogą długą i czystą, a u jej końca móc dwa swe imiona wypisać złotem przywiązania niezłomnego i zwyciężonych wspólnie postrachów życia…”

Milne Alan Alexander „Kubuś Puchatek” - „Czasami kogoś lubi się zbyt mocno Prosiaczku. I to się nazywa Miłość”.

William Shakespeare ,,Romeo i Julia" – "Miłość, na oko łagodna, w istocie bywa jak pantera głodna! I chociaż ślepa, drogi przyjacielu, najkrótszą drogą podąża do celu."

Andrzej Sapkowski „Krew elfów” – „Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.”

Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru” – „Książki są lustrem widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie.”



Niepodległość:

Józef Piłsudski „Myśli i wypsknięcia” – „Legenda i sława wzięły nas na swe skrzydła
i niosły naprzód.”

Józef Piłsudski „Myśli i wypsknięcia” – „W Polsce wszyscy krzyczą, że posiadają większość.”

Władysław Anders „Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946” -

Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce
o wolność i niepodległość Polski”.

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” – „Ważne rzeczy, mój bracie! Wojna tuż nad nami!
Wojna o Polskę! bracie! Będziem Polakami!”

Michał Bakunin „Do Polski, Rosji, Słowian!” – „Nie: jeszcze Polska nie zginęła!”

 Adam Mickiewicz „Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” –
„O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej prosimy Cię Panie”

 

W tymroku szkolnymuczennica – Wiktoria Kasprzyk z kl. IIA TS przygotowywana pod kierunkiem nauczycieli – bibliotekarzy p. Aliny Grabnej i p. Anny Majchrzak – po raz drugi wzięła udziałw Powiatowym Konkursie na prezentację multimedialną „Wszystko o bibliotece” i zajęła zaszczytne I miejsce.

 

Prezentacja została pokazana podczas XV Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie, a wyniki opublikowane zostały również na stronie Gazety Częstochowskiej.

 

Czytaj: http://www.gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=865&id=23313

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach!

 

mgr Alina Grabna, mgr Anna Majchrzak

KSIĄŻKA OKNO NA ŚWIAT”

CZYTANIE DROGĄ DO NIEPODLEGŁEJ

 

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna przeprowadziła w klasach drugich projekt pod nazwą:

KSIĄŻKA OKNO NA ŚWIAT” - CZYTANIE DROGĄ DO NIEPODLEGŁEJ

 Zadaniem młodzieży było wykonanie ilustracji do ostatnio przeczytanej książki, a poruszającej zagadnienia związane z historią Polski i odzyskaniem niepodległości.

Wystawę prac uczniów można obejrzeć w czytelni biblioteki szkolnej.

mgr Alina Grabna, mgr Anna Majchrzak

 

 

SUPER KSIĄŻKI W BIBLIOTECE!!!

 ODŁĄCZ SIĘ OD TELEFONU – PODŁĄCZ SIĘ DO KSIĄŻKI

  

 „Biblioteka pęka w szwach”, ponieważ w ramach otrzymanej dotacji w wysokości zł. 15000 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 zakupiliśmy aż 962 tytuły książek o różnorodnej tematyce, zgodnie z preferencjami zawartymi w ankietach przeprowadzanych przez nauczycieli – bibliotekarzy wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

Dlatego też apelujemy do wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, kto jeszcze nie skorzystał z możliwości poznania naszego nowego, mocno atrakcyjnego księgozbioru niech szybko odwiedzi bibliotekę.Jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.

 

W swych zbiorach mamy do zaoferowania wspaniałe nowości wydawnicze, o czym możecie przeczytać na tablicy bibliotecznej na holu szkoły, a także na naszym szkolnym FB.

 

W ramach projektu „Zalajkuj czytanie” zamieszczamy na szkolnym FB poszczególne tytuły książek oraz serii wydawniczych, które chcielibyśmy abyście polecali innym czytelnikom. Czekamy na Wasze głosy!

 

Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się czytelnikiem, a zamiłowanie do czytania musi być pobudzane przez inne osoby.

 

mgr Alina Grabna, mgr Anna Majchrzak

 

Niepodległość - czym dla mnie jest?

 

13 listopada 2018 r. grupa uczniów z klasy I ATS, I BTS, II BTS pod opieka p. Aliny Grabnej wzięła udział w zajęciach promujących edukację czytelniczą i medialną na temat: „Innowacyjny i kreatywny uczeń, czyli jak tworzyć i publikować w sieci” przeprowadzonych przez pracownika biblioteki.

 

 Podczas warsztatów młodzież dowiedziała się co to są otwarte zasoby edukacyjne (OZE), Domena Publiczna czy licencje Creative Commons, a także tworzyła prezentacje multimedialne na temat: Niepodległość - czym dla mnie jest? z zachowaniem odpowiednich licencji przy ściąganiu zdjęć i filmów z sieci.

 

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Priorytetu 3. „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

 

mgr Alina Grabna

 

 

Drodzy Rodzice!

  

Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, iż nasza szkoła bierze nadal udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Program ten sprawił, że biblioteka szkolna otrzymała dotację w wysokości zł.15000 na zakup nowości wydawniczych dla młodzieży.

 

Od początku roku szkolnego uczniowie biorą udział w projektach i imprezach popularyzujących czytanie. Dokonywane będą zakupy książek wybranych przez uczniów, rodziców i nauczycieli, które po włączeniu do księgozbioru będą udostępniane w bibliotece szkolnej.

 

Informując o tym, chciałybyśmy jednocześnie zachęcić Państwa do pokazania dzieciom przyjemności płynącej z czytania i kształcenia w nich nawyku sięgania po książkę. Nie ulega wątpliwości, że rola Rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dziecka jest ogromna.

 

Czytanie przynosi wiele korzyści:

 

 wzbogaca słownictwo,

  pogłębia wiedzę,

 pobudza wyobraźnię,

 wspomaga koncentrację,

  poprawia pamięć,

  zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,

  uczy pożytecznego spędzania czasu wolnego.

 

Jeśli ktoś czyta książki, ma znacznie większe szanse osiągnąć w życiu sukces. Czytanie to najlepszy trening dla ludzkiego mózgu, który chce lepiej rozumieć świat.

 Drodzy Rodzice, zachęcamy Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych pociech. Zachęcajcie dzieci do wypożyczania książek i rozmawiajcie o nich.

 Wyrobienie nawyku czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne może się udać tylko dzięki Waszej pomocy.

mgr Alina Grabna, mgr Anna Majchrzak