Jesteś tutaj: Start / Strona główna

Strona główna

Artykuły

Podsumowanie projektu „Ciekawi świata. Ciekawi przyszłości”

2021-06-16
Powiększ zdjęcie

W ramach projektu: „Ciekawi świata. Ciekawi przyszłości”- uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie Innowacyjna Częstochowa zorganizowany przez Urząd Miasta Częstochowy. Miło nam poinformować, że III miejsce zajął Michał Kuśmirek z klasy II F TS/TM, natomiast Jakub Klaszka z klasy II F TS/TM oraz Kacper Grabowski z klasy II a TS otrzymali wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy!

Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy na temat przedsiębiorczości, zachęcanie młodzieży do aktywności w kierunku kreowania innowacyjnych usług lub produktów oraz zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Częstochowie, a także promowanie pomysłów na nowe miejsca pracy w naszym mieście.

Uczniowie przygotowywani byli pod kierunkiem koordynatora projektu oraz p. Aliny Grabnej przy współpracy p. Ewy Jury, p. Aleksandry Kuśmirek i p. Joanny Muszewskiej.

 

Koordynator projektu p. Izabela Pędziach – Irczewska

Czytaj więcej o: Podsumowanie projektu „Ciekawi świata. Ciekawi przyszłości”

Wyniki Powiatowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny
„O gęsie pióro Mikołaja Reja”

2021-06-15
Powiększ zdjęcie

20.05.2021 r. wZespole Szkół Samochodowych w Częstochowie odbył się w formie zdalnej III Powiatowy Konkurs Poprawnej Polszczyzny „O gęsie pióro Mikołaja Reja”. 

Konkurs dedykowany był dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z Częstochowy i powiatu. Zadaniem uczestników było rozwiązanie w ciągu 60 minut testu sprawdzającego umiejętności z zakresu różnych warstw słownictwa, zagadnień poprawnościowych, frazeologii, ortografii. Poziom wiedzy uczniów był bardzo wysoki i wyrównany.

Komisja w składzie:

Danuta Ruksza – przewodnicząca – nauczyciel języka polskiego, Anna Majchrzak – członek – nauczyciel bibliotekarz, Alina Grabna – członek – nauczyciel bibliotekarz, sprawdziła prace i wyłoniła następujących laureatów.

Przyznano trzy miejsca i cztery wyróżnienia:

I miejsce - Szkoła Podstawowa Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, 

II miejsce ex aequo – Szkoła Podstawowa nr 42 i Szkoła Podstawowa Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, 

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 42 w Częstochowie.

Wyróżnienia przyznano uczniom reprezentującym Szkołę Podstawową nr 54 oraz Szkołę Podstawową w Garnku.

Fundatorem nagród książkowych oraz dyplomów była Rada Rodziców przy Zespole Szkół Samochodowych w Częstochowie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym! 

mgr Alina Grabna, mgr Anna Majchrzak

Czytaj więcej o: Wyniki Powiatowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny
„O gęsie pióro Mikołaja Reja”

Wszechstronność podczas edukacji zdalnej

2021-06-15
Powiększ zdjęcie

08.06.2021 r. był okazją do wręczenia nagród Igorowi Równiakowi - uczniowi klasy II F TS/TM, który w czasie nauki zdalnej wziął udział w trzech konkursach czytelniczo – informatycznych zaproponowanych przez nauczycieli bibliotekarzy.  

XIV Powiatowym konkursie na prezentację multimedialną "Wszystko o bibliotece", 

Wojewódzkim konkursie na prezentację multimedialną ”Życie jest większe od legend, bo w życiu jest prawda. Rzecz o kardynale Stefanie Wyszyńskim”.

XII Wojewódzkim Konkursie „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.

W konkursie na prezentację „Wszystko o bibliotece” zajął zaszczytne I miejsce. 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

mgr Alina Grabna, mgr Anna Majchrzak

Czytaj więcej o: Wszechstronność podczas edukacji zdalnej

Uroczystość wręczenia nagród

2021-06-15
Powiększ zdjęcie

08.06.2021 r. w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie dwóch konkursów:

Konkurs na plakat promujący kierunki kształcenia,

Konkurs na projekt graficzny „Znak rozpoznawczy mojej klasy”.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci pendrive ufundowane przez Radę Rodziców.

Gratulujemy i zapraszamy młodzież do udziału w kolejnych edycjach konkursów.

Organizatorzy

 

Czytaj więcej o: Uroczystość wręczenia nagród

PODSUMOWANIE KONKURSU NA FILM PROMUJACY SZKOŁĘ

2021-06-15
Powiększ zdjęcie

Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie zorganizowali konkurs na film promujący szkołę.Zadaniem każdego uczestnika było autorskie wykonanie filmu promującego kierunki kształcenia w naszej szkole.

Komisja w składzie:

Czytaj więcej o: PODSUMOWANIE KONKURSU NA FILM PROMUJACY SZKOŁĘ

Turniej piłki nożnej im. Jana Pawła II

2021-06-10
Powiększ zdjęcie

 

8 czerwca 2021r. w Zespole Szkół Samochodowych odbył się Turniej Piłki Nożnej im. Jana Pawła II

W sportowej rywalizacji udział wzięli uczniowie z klas:

1 ats, 1 cbs, 1 bbs, 2 ebs, 2 gbs, 2 fbs, 2 dts, 2 fts.

Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym Turniej rozegrano na boisku szkolnym. W wyniku zaciętej gry, ale z zachowaniem zasad fair-play i szacunku dla przeciwnika do finału zakwalifikowały się cztery zespoły, które zajęły następujące miejsca:

IV miejsce - klasa 2 fts,

III miejsce  - klasa 1 cbs,

II miejsce - klasa 2 fbs,

I miejsce - klasa 2 dts.

Za ogromne zaangażowanie i grę do końcowego gwizdka uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

Organizatorzy:

A. Bugara

M. Kowacz

T. Kłosowski

M. Urbański

 
 
 
 
 
Czytaj więcej o: Turniej piłki nożnej im. Jana Pawła II

.

2021-05-28
Powiększ zdjęcie

Nauczyciele przedmiotów zawodowych Pani Beata Kołodziejska (Szkolny Specjalista Kursów), Pan Dariusz Zalas (Szkolny specjalista Staży) i Pan Krzysztof Knop wzięli udział w seminarium zorganizowanym w ramach projektu Śląskie.Zawodowcy pt. Kształcenie zawodowe XXI wieku – „Wirtualny Warsztat”, które odbyło się w Strefart Tychy KSSE.

Na szkoleniu przedstawiono nieszablonowe połączenie zabawy ze zdobywaniem kompetencji mechanika samochodowego.

Czytaj więcej o: .

Szanowni Państwo

2021-05-17

zachęcamy do skorzystania z wykazu materiałów edukacyjnych przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zawiera on publikacje i poradniki wspomagające nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców. Materiały te będą pomocne w pracy z dziećmi i młodzieżą po długotrwałym okresie nauki zdalnej. 

 Znajdą je Państwo na stronie 

https://drive.google.com/drive/folders/1QR3tdGsj52H3rRlQXpOTYHjo9AMJEWjz?usp=sharing

Czytaj więcej o: Szanowni Państwo

.

2021-05-11

Jesienią ubiegłego roku dostaliśmy dofinansowanie na wyjazd 45 uczniów na staże zagraniczne. Projekt nazywa się „Po zawód do Europy” i będzie realizowany do września 2022.

Uczniowie i absolwenci będą mogli wyjechać na dwa tygodnie do Hiszpanii, Irlandii i na Maltę, by w tamtejszych zakładach pracy zdobywać doświadczenie i rozwijać umiejętności zawodowe i językowe. Dodatkowo, dzięki programowi kulturowemu będą mogli zwiedzić m.in. Valencję, Tralee oraz Valettę.

Wyjazd jest finansowany ze środków z programu POWER VET, uczestnicy mają zapewnione miejsca odbywania praktyk, wyżywienie, zakwaterowanie, transport oraz kieszonkowe na własne wydatki. Wyjazd poprzedzony jest przygotowaniem językowym i pedagogicznym. Staż będzie oceniany przez opiekuna w zakładzie pracy a każdy z uczestników otrzyma certyfikaty potwierdzające udział w projekcie , w tym Europass Mobilność. 

Szczegółów udzielają koordynatorki: J. Mizera i M. Śledź

Czytaj więcej o: .

Promocja szkoły- prezentacja ZSS- Twój wybór, Twoja przyszłość.

2021-05-07

PODSUMOWANIE KONKURSU NA PLAKAT PROMUJACY KIERUNKI KSZTAŁCENIA

2021-05-07

Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie zorganizowali konkurs na plakat promujący kierunki kształcenia w naszej szkole. Zadaniem uczestnika konkursu było autorskie wykonanie plakatu – można było dołączyć (logo) klasy oddającego specjalność danego kierunku kształcenia w naszej szkole.

Czytaj więcej o: PODSUMOWANIE KONKURSU NA PLAKAT PROMUJACY KIERUNKI KSZTAŁCENIA

„Prawda i kłamstwo o Katyniu”

2021-04-29
Powiększ zdjęcie

26.04.2021 r. w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyło się uroczyste podsumowanie XII edycji Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską. W tym roku mimo pandemii COVID-19 zgłoszono aż 192 prace.

Jakub Klaszka uczeń kl. II F TS/TM przygotowywany pod kierunkiem p. Aliny Grabnej przeprowadził rozmowę z panem Władysławem Pankiem członkiem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie i na tej podstawie napisał wspomnienie o Franciszku Decu Aspirancie Policji Państwowej pt.: „ŚWIADECTWO PATRIOTYZMU”. Praca została nagrodzona wyróżnieniem i będzie debiutem literackim Jakuba opublikowanym w książce o tym samym tytule.

Relację z podsumowania konkursu można przeczytać na stronie: https://jadwigawisniewska.pl/dzialalnosc/szczegoly/gala-finalowa-xii-wojewodzkiego-konkursu-prawda-i-klamstwo-o-katyniu

W konkursie wziął także udział Igor Równiak z kl. II F TS/TM. Gratujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach!

mgr Alina Grabna

Czytaj więcej o: „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

Akcja żonkile 2021

2021-04-22
Powiększ zdjęcie

78. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

19 kwietnia 2021 roku obchodziliśmy 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Do bohaterskiej walki przeciw niemieckim oddziałom wojskowym i policyjnym, stanęli słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). W obronie ludzkiej godności żydowscy powstańcy chwycili za broń. 

Uczniowie z klasy 2 a TS, 4 a TS, 4 c TS, 4b TS, 4 TM, 1 b TS, 2 d TS, 2 e BS, 1 a BS, 2 a BS, 2 c BS oraz uczniowie objęci nauczaniem indywidualnym obejrzeli film edukacyjny „Muranów - Dzielnica Północna” z audiodeskrypcją Muzeum POLIN. Stylistyka, a także opowieść młodej warszawskiej Żydówki, która zabrała widzów w podróż multimedialną po różnych miejscach Muranowa przypadła młodzieży do gustu. 

Ponadto uczniowie i nauczyciele własnoręcznie wykonali żonkile jako symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim wzorując się na szablonie przegotowanym przez Organizatorów akcji upamiętniając w ten sposób pamięć Marka Edelmana  jednego z przywódców ŻOB, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. 

Działania upamiętniające tegoroczną rocznicę przygotowali nauczyciele: Alina Grabna, Ewa Bekus – Kotynia, Ewa Kublik, Aleksandra Kuśmirek, którzy dodatkowo 10.04 (sobota) o godz. 10.00 wzięli udział w szkoleniu pozwalającym profesjonalnie przygotować się do Akcji Żonkile. 

Koordynator Akcji|
mgr Alina Grabna

 

Czytaj więcej o: Akcja żonkile 2021

Mur, ale historia Wojska Polskiego

2021-03-16
Powiększ zdjęcie

Mur, ale historia Wojska Polskiego

Mural w twojej okolicy może opowiadać o bohaterstwie, sile i odwadze naszych żołnierzy, dawniej i dziś. Ministerstwo Obrony Narodowej w 22 rocznicę wejścia Polski do NATO ogłosiło konkurs dotacyjny dla organizacji pozarządowych pod hasłem "MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO". Dzięki konkursowi można otrzymać dofinansowanie na działania patriotyczno-edukacyjne i mural. Na realizację zadań MON zaplanowało w sumie 1.500.00 

 

 

MURALE

Mural, nie mniejszy niż 3 metry szerokości i 3 metry wysokości, powinien zostać wykonany techniką zapewniającą 5-letnią trwałość i odporność na zmywanie. Należy dołączyć dokument potwierdzający, że wnioskodawca ma prawo przez co najmniej 5 lat do korzystania z powierzchni, na której powstanie mural. Miejsce w przestrzeni publicznej musi być godne dla upamiętnienia bohaterów i wydarzeń. Na muralu powinno być widoczne logo Ministerstwa Obrony Narodowej. Wnioski o dofinasowanie powinny zawierać m.in. opis planowanych działań patriotyczno-edukacyjnych, takich jak np. uroczystość odsłonięcia muralu połączona z prelekcją historyczną, okolicznościową wystawą, koncertem itp. Projekt muralu trzeba wkleić w ramkę formularza oferty.

ALE HISTORIA

Murale mogą przedstawiać polskie wojska, od średniowiecza po współczesność. Tematem muralu mogą być wydarzenia lub postaci, które miały bezpośredni wpływ na kształtowanie państwa polskiego, na walkę o niepodległość i suwerenność Ojczyzny. Mural może przedstawiać ważne dokonania Sił Zbrojnych RP i żołnierskich pokoleń.

Lokalne społeczności mogą na muralu upamiętnić swoich lokalnych bohaterów walk o niepodległość, a także współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego.

KTO?

Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Każdy z nich może złożyć maksymalnie 2 oferty.

KIEDY?

Wnioski należy składać do 30 kwietnia 2021 r.

Realizacja zadań planowana jest od 21 czerwca do 30 listopada 2021 r. Szczegóły można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Szczegóły można znaleźć w Biuletynie Informacji Publiczne

Czytaj więcej o: Mur, ale historia Wojska Polskiego

Śląskie. Zawodowcy

2021-02-18
Powiększ zdjęcie

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie: „Śląskie. Zawodowcy” realizowanej przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną w Katowicach. 

 

Czytaj więcej o: Śląskie. Zawodowcy

.

2021-02-09
Powiększ zdjęcie

 Dla rodziców uczniów klas VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych


o możliwości uczestniczenia w spotkaniu

 

17.02.2021r. (środa) o godz. 16.00

 

prowadzonym przez specjalistę psychologa ZPPP w Częstochowie

p. Renatę Przytulską

 

pt. Powszechne używanie urządzeń mobilnych
jako szansa lub zagrożenie dla więzi rodzinnych i międzyludzkich

 

 

Spotkanie jest prowadzone w ramach projektu  

 

Częstochowa wolna od przemocy

 

realizowanego przez Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

we współpracy z Pełnomocniczką Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Równych Szans,

Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta
oraz Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji i Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia

pod patronatem Urzędu Miasta w Częstochowie.

 

 

Poniżej został umieszczony link do spotkania

 

 

Spotkanie aplikacji Microsoft Teams

Dołącz na swoim komputerze lub w aplikacji mobilnej

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Dowiedz się więcej | Opcje spotkania

 

Czytaj więcej o: .