Wyniki Miejskiej Gry Historycznej „Śladami miejsc pamięci epoki napoleońskiej w Częstochowie”

6 września  2021r. miała miejsce inauguracja historycznego projektu edukacyjnego „Częstochowa Napoleońska” realizowanego przez częstochowskie szkoły przy wsparciu Urzędu Miasta Częstochowy i Muzeum Częstochowskiego, pod patronatem Ambasady Francji w Polsce. 

Organizowana w tym dniu terenowa gra historyczna „Śladami miejsc pamięci epoki napoleońskiej w Częstochowie” miała na celu wprowadzenie uczestników w tematykę projektu i zachęcenie do poszerzania wiedzy. Młodzież z dwudziestu pięciu szkół podstawowych i ponadpodstawowych poprzez zabawę poznawała historię naszego miasta w okresie napoleońskim. Uczestnicy gry terenowej rozwiązywali zadania i łamigłówki historyczne w ośmiu miejscach w dzielnicach miastach: Podjasnogórska, Śródmieście i Stare Miasto. Młodzież szkolna miała możliwość poznać historię m.in. Jasnej Góry, ratusza na Starym Rynku czy kościoła św. Barbary. Jeden z punktów gry znajdował się w Muzeum Kresowym, które od niedawna funkcjonuje w naszym mieście przy Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Uczniowie zwiedzili również nowy obiekt Muzeum Częstochowskiego znajdujący się na Stary Rynku. 

Wszyscy szkoły biorące udział w miejskiej grze historycznej otrzymali podziękowania, które wręczył Rafał Piotrowski - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

 Organizatorami zabawy były: Zespół Szkół Technicznych,Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Zespół Szkół Samochodowych. 

W zabawie najlepszymi szkołami okazały się: Szkoła Podstawowa nr 34 im. A. hr. Fredry, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego. 

Dziękujemy za udział wszystkim drużynom i zapraszamy do udziału w kolejnych etapach projektu edukacyjnego „Częstochowa Napoleońska”.