Hablo Español!

Kurs języka hiszpańskiego zaliczony! Trzy osoby z Zespołu Szkół Samochodowo – Budowlanych miały możliwość udziału w 40 godzinnym kursie językowym w ramach projektu „Akcja: edukacja” w dniach 10.07. – 24.07.2019. Profesorki Justyna Mizera, Marzena Śledź i Ewa Krakowiak – Szewczyk uczyły się hiszpańskiego w Walencji, nad Morzem Śródziemnym. Kurs na poziomie A1 i A2 obejmował słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie. Okazało się, że jest to język bardzo zbliżony w swojej gramatyce do języka polskiego, dzięki czemu jest łatwiejszy do opanowania co nie oznacza, że łatwy Ilość „tabelek” z odmianami czasowników, przymiotników i rzeczowników do nauczenia jest imponująca Tym niemniej język hiszpański jest bardzo melodyjny i ciekawy. Będzie on potrzebny paniom do przygotowania językowego uczniów wyjeżdżających na staże zawodowe do Hiszpanii w ramach kolejnego projektu „Staże zagraniczne szansą na dobry zawód”, który rusza już w grudniu 2019.

 

Jednakże, nie samą nauką człowiek żyje W weekendy pracownicy Mobility Projects zapewnili swoim podopiecznym zwiedzanie Walencji, wycieczkę do Sagunto oraz Montanejos. Walencja jako trzecie największe miasto w Hiszpanii ma wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Jest tam BioParc czyli zoo nowej generacji, wykorzystujący koncepcję całkowitego zaangażowania odwiedzającego w świat dzikich zwierząt a zwierzęta żyją tam w warunkach bardzo podobnych do naturalnych. Ciudad de las Artes y las Ciencias czyli Miasteczko Sztuki i Nauki to kompleks, w którym mieści się największe w Europie oceanarium, a także delfinarium, kino IMAX, restauracje i muzea. To co wyróżnia Walencję wśród innych miast świata, to z pewnością park utworzony w korycie rzeki, którą przeniesiono z powodu licznych powodzi. Ta „zielona rzeka” to prawdziwa kopalnia aktywności dla mieszkańców oraz wielka atrakcja turystyczna dla przyjezdnych. Na szczególną uwagę zasługuje również katedra, gdzie według starej tradycji znajduje się Święty Graal, Mercado Central – hala targowa ze szkła i żelaza, w której znaleźć można liczne stoiska z mięsem, warzywami, rybami czy owocami a także Giełda Jedwabiu wpisana na listę UNESCO.

Na uwagę zasługuje również hiszpańska kuchnia. Wybrzeże w okolicach Walencji to prawdziwe królestwo ryb i owoców morza, które są wykorzystywane w tamtejszej kuchni w wyrafinowany sposób. Nie należy też zapominać o paelli, horchacie, zwanej ambrozją Walencji a także przepysznych deserach. Do Walencji należy wrócić