KREATYWNOŚĆ MŁODEGO POKOLENIA A PRAWO AUTORSKIE

07.03.2018 r. grupa uczniów z klasy IA TS, I TM, I C SB pod opieką p. Aliny Grabnej wzięła udział w warsztatach na temat: Kreatywność młodego pokolenia a prawo autorskie w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia „WOM” w Częstochowie. Zajęcia poprowadziła p. Anna Płusa nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM”.

Celem warsztatów były regulacje prawne stosowania prawa autorskiego w odniesieniu do zasobów elektronicznych, a także uwzględnianie w planowaniu pracy dydaktycznej problemów związanych z korzystaniem z zasobów internetowych.

W czasie zajęć młodzież dowiedziała się w jaki sposób korzystać z zasobów internetowych wykorzystując znajomość licencji CC Creative Commons i nie łamiąc prawa autorskiego. Podzielona na cztery grupy wykonywała zadania, np.: „Wyszukaj w zasobach internetu trzy materiały audio przeznaczone do dalszego rozpowszechniania i modyfikowania na temat: „Bezpieczeństwo w sieci” lub oznacz odpowiednimi licencjami sytuacje typu: „Utwór możesz wykorzystać wyłącznie w wersji oryginalnej, nie możesz go przerabiać ani remiksować z innymi”. Na zakończenie zajęć uczniowie rozwiązali quiz interaktywny na portaluKahoot!, którego celem było sprawdzenie nabytych wiadomości.

Po lekcji mogliśmy zobaczyć pracę Biblioteki Publicznej „od kuchni” i poznać zasady korzystania z jej zbiorów.

mgr Alina Grabna