Akredytacja, odcinek 1

W 2020 roku zmieniła się formuła programu Erasmus+. Zamiast przystępować co roku do konkursu o grant na fundusze unijne, placówki oświatowe mogły wnioskować o tzw. Akredytację.

Szkoły, które uzyskały akredytację, mają zapewnione środki na realizację działań mobilnościowych w kolejnych latach i nie muszą brać udziału w konkursach wniosków. Akredytacja przyznawana jest na cały okres programowania (obecnie do 2027 roku), ale działania w ramach tworzonego przez szkołę Planu Erasmusa mogą trwać od dwóch do pięciu lat.

Zespół Szkół Samochodowych w ramach Akredytacji z programu Erasmus+ rozpoczął w tym roku szkolnym realizację pierwszych mobilności. Grupa 13 osób (uczniowie i absolwenci technikum oraz szkoły branżowej) wyjechała do szwedzkiego Malmö na dwutygodniową praktykę w zakładach pracy.

Przygoda rozpoczęła się 27 listopada br. 7 - godzinnym rejsem po Bałtyku i trwać będzie do 11 grudnia. W tygodniu uczestnicy zdobywają doświadczenie i rozwijają swoje umiejętności zawodowe w trakcie 8 - godzinnego dnia pracy. Popołudniami poznają miasto i okolice, uczestniczą w zajęciach integracyjnych, trzymają kciuki za reprezentację Polski w piłce nożnej, pobijają rekordy na kręgielni i smażą kiełbaski na bałtyckiej plaży.

W weekend przewidziana jest wycieczka do Göteborga oraz zamku i muzeum techniki w Malmö.

W pracy każdy uczestnik jest pod opieką mentora, który przydziela zadania, czuwa nad prawidłowym ich wykonaniem oraz ich bezpieczeństwem.  Uczniowie dokumentują swoją pracę w dzienniczkach praktyk, na zdjęciach oraz w postaci filmów instruktażowych.

Każdy uczestnik pod koniec stażu otrzyma kartę oceny wystawioną przez swojego mentora zgodnie z europejskim systemem kwalifikacji ECVET. Po zakończeniu stażu uczniowie i absolwenci złożą raport beneficjenta do Narodowej Agencji. Ponadto, otrzymają certyfikaty, w tym Europass Mobilności.

Realizacja działań projektowych odbywa się na wysokim poziomie, przyjaciele EU Mobility Sverige: Josefine i Anush dbają o każdy aspekt pobytu stażystów w Szwecji. Starają się, żeby pobyt za granicą był dla nich pozytywnym doświadczeniem, pomagają w sytuacjach codziennych, dbają o ich dobre samopoczucie.

Uczestnicy mieszkają w hotelu First Hotel Jörgen Kock, maja pyszne śniadania w formie bufetu, oraz smaczne obiadokolacje. Panująca wokół świąteczna atmosfera dodaje uroku pobytowi w Szwecji pomimo zimowej pory.

 

Autorki tekstu: J. Mizera, M. Śledź