Strefa video

Jesteś tutaj: Start

Strona główna

 

 

NOWY PLAN LEKCJI JEST JUŻ DOSTĘPNY NA NASZEJ STRONIE

 

 

Nowy film promocyjny ZSSB 

 

 

 

 

manekin challenge ZSSB

 

 

 

 

 

Artykuły

Spotkanie Zastępcy Prezydenta Miasta Ryszarda Stefaniaka z młodzieżą ze Słowacji oraz młodzieżą z ZSSB

2018-05-15
Powiększ zdjęcie

83 rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

2018-05-14
Powiększ zdjęcie

W sobotę 12 maja 2018r, na Placu Biegańskiego w Częstochowie, odbyły się uroczystości upamiętniające 83 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod pomnikiem Marszałka, zebrali się przedstawiciele władz Częstochowy, zaproszeni goście, poczty sztandarowe i reprezentacje szkół. Przemówienia wygłosili pan Wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz pan Mariusz Kolmasiak, ze Związku Piłsudczyków RP.

73. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

2018-05-09
Powiększ zdjęcie

8 maja na Placu Pamięci Narodowej odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Główne uroczystości rozpoczęła Msza Święta Polowa, której przewodniczył ks. Stanisław Rospondek, kapelan środowisk kombatanckich. Uczestniczyli w niej kombatanci władze miasta i powiatu, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie, służb mundurowych, uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta.

Szkolenie PPG

2018-05-05
Powiększ zdjęcie

Dzięki dużemu zaangażowaniu P. Dyrektora Jacka Grzegorzewskiego oraz p. Sławomira Puki właściciela firmy "AUTUKOMPLEKS" w Częstochowie trzech uczniów naszej szkoły z klasy o specjalności lakiernik wzięło udział w specjalistycznym szkoleniu zorganizowanym przez firmę PPG światowego potentata specjalizującego się w lakiernictwie samochodowym. Szkolenie to odbyło się w dniach 26-27 kwietnia w centrum szkoleniowym PPG w Warszawie. Składało się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. Po części teoretycznej uczestnicy szkolenia przeszli do pracowni lakierniczej gdzie odbyła się część praktyczna. W pracowni tej uczestnicy mogli poznać nowoczesne przyrządy, narzędzia oraz materiały stosowane w lakiernictwie samochodowym. Na zakończenie szkolenia każdy z uczestników otrzymał certyfikat wystawiony przez firmę PPG W szkoleniu uczestniczyli uczniowie klasy II d ZSZ: Adrian Adamus Patryk Całka Daniel Szczepanik pod opieką nauczyciela Krzysztofa Knopa.

 

I REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI LWOWSKIEJ I KRESOWEJ "OJCZYŹNIE NA URODZINY"

2018-05-02
Powiększ zdjęcie

We wtorek 24 kwietnia 2018 r, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, odbył się II etap, czyli eliminacje międzyszkolne I REGIONALNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI LWOWSKIEJ I KRESOWEJ "OJCZYŹNIE NA URODZINY". Zespół Szkół Samochodowo- Budowlanych reprezentowali uczniowie: Maciej Surma, uczeń klasy III b TS- recytował wiersz autorstwa siostry jednego z poległych w bitwie pod Zadwórzem pt.: "Bohaterom spod Zadwórza", oraz Marcin Tomalski, uczeń klasy I c TS- recytował wiersz p. J. Rzepkowskiego, pt.: "Matka Boska z Kresów". Uczniów do konkursu przygotowały p. mgr Danuta Ruksza- uczeń kl I, p. mgr Aleksandra Kuśmirek- uczeń kl III.

Pożegnanie Absolwentów ZSSB 2017/2018

2018-05-02
Powiększ zdjęcie

W piątek - 27 kwietnia 2018r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych naszej szkoły.
O godzinie 09.00 zebrali się uczniowie klas technikum wraz z wychowawcami, rodzice, którzy angażowali się na rzecz szkoły oraz dyrekcja Zespołu Szkół Samochodowo- Budowlanych.
Po przywitaniu zebranych, przemówienie wygłosił pan dyrektor mgr inż. Jacek Grzegorzewski.
W imieniu absolwentów, przemówiła uczennica klasy IV a TS Kinga Tulejko.

Wyniki Powiatowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny „O gęsie pióro Mikołaja Reja”

2018-05-02
Powiększ zdjęcie

27.04.2018 r. w Zespole Szkół Samochodowo – Budowlanych w Częstochowie podsumowany został Powiatowy Konkurs Poprawnej Polszczyzny „O gęsie pióro Mikołaja Reja”.

Dzień otwarty w naszej szkole

2018-05-01
Powiększ zdjęcie

Dnia 26 kwietnia w naszej szkole odbyły się ”Dni otwarte”. Odwiedziło nas około 300 gimnazjalistów wraz z opiekunami. Nasi goście po zapoznaniu się z ofertą edukacyjną naszej szkoły z zainteresowaniem brali udział w zajęciach z matematyki, konkursie języka angielskiego, czy też obserwowali pokaz renowacji samochodu. Nie brakło również chętnych zainteresowanych obrabiarką CNC, albo konkursem QR.

Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się slajdy z zagranicznych wyjazdów, które oferuje nasza szkoła. Młodzież obejrzała funkcjonowanie małej stacji diagnostycznej. Każdy mógł założyć alko-gogle, czy spróbować swych sił na symulatorze zderzeń. Na boisku szkolnym odbywały się rozgrywki sportowe i „paintball”. Znacznym zainteresowaniem cieszyły się pokazy ciekawych samochodów. Nie obyło się oczywiście bez poczęstunku. Na naszych miłych gości czekały gorące kiełbaski i ciasta.

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „PIĘKNO POEZJI RENESANSOWEJ”

2018-05-01
Powiększ zdjęcie

27.04.2018r. w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Piękno poezji renesansowej” zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy Zespołu Szkół Samochodowo - Budowlanych - p. Alinę Grabną i p. Annę Majchrzak przy współpracy p. Danuty Caban - dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9 w Częstochowie. Patronat nad konkursem objęło Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział w Częstochowie.

WYCIECZKA DO ZAKŁADU BREMBO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

2018-05-01

W dniu 24 kwietnia uczniowie klas I TM i I c TS odbyli wycieczkę przedmiotową do zakładu BREMBO w Dąbrowie Górniczej, który jest największym w Europie producentem tarcz hamulcowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Zakład jest częścią włoskiego koncernu BREMBO produkującego części samochodowe. Podczas pobytu w zakładzie uczniowie odbyli szkolenie BHP, zapoznali się z normami jakościowymi obowiązującymi podczas produkcji tarcz, a następnie zwiedzili hale na których odbywa się produkcja. Wyjazd był możliwy dzięki zaangażowaniu i pomocy pracowników BREMBO , a szczególnie Pana mgr inż. Krzysztofa Bielasa- Kierownika Produkcji i absolwenta naszego Technikum Samochodowego. Opiekunami młodzieży byli : Jarosław Jaśkiewicz, Bogusław Kurzelowski –nauczyciele przedmiotów samochodowych i Marzena Śledź wychowawczyni klasy I TM.

 

Wyniki konkursu „Najlepsza praca maturalna z języka angielskiego w szkole”

2018-04-30

27 marca 2018 roku w Zespole Szkół Samochodowo – Budowlanych został przeprowadzony konkurs z języka angielskiego na najlepszą pracę maturalną w szkole.

Najwyższe wyniki osiągnęli uczniowie:

Wyjazd nauczycieli do Macedonii w ramach projektu „Droga do sukcesu”

2018-04-25
Powiększ zdjęcie

W dniach 5.04.2018 – 19.04.2018 dziesięciu nauczycieli z naszej szkoły uczących języka angielskiego, niemieckiego i przedmiotów zawodowych brało udział w „job shadowing” (szkolenie kadr) w Macedonii. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wyjazdowe, pierwsza liczyła 4 osoby (Pani Marzena Śledź, Pani Justyna Mizera, Pani Edyta Figoń i Pani Justyna Sobczyk-Szwed),  a druga 6 osób (Pani Ewa Krakowiak-Szewczyk, Pan Bogusław Kurzelowski, Pani Anna Sosnowska, Pani Katarzyna Sosnowska i Pani Zbigniewa Wróblewska, Pani Małgorzata Wolna). Staż ten został zrealizowany w ramach projektu systemowego „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER. Projekt nasz nosi nazwę „Droga do sukcesu”.

.

2018-04-23
Powiększ zdjęcie

Uczniowie kl. TM oraz IIATS z naszej szkoły wraz z opiekunem Izabelą Zaborską brali udział w „Dniach otwartych” Politechniki Częstochowskiej połączonych z X edycją Uniwersytetu Młodzieżowego. Po uroczystym powitaniu w Auli Wydziału Zarządzania zostały przedstawione nam bardzo ciekawe doświadczenia fizyczne z ciekłym azotem, oraz z wykorzystaniem „jajka”, odkurzacza czy też okularów przeciwsłonecznych i inne. Następnie zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną Politechniki Częstochowskiej. Na Wydziale Elektrycznym obejrzeliśmy laboratoria oraz dzięki uprzejmości jednego z profesorów zostały przedstawione nam doświadczenia z techniką wysokich napięć.

Drużynowe Biegi Przełajowe

2018-04-22
Powiększ zdjęcie

Reprezentacja Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie zdobyła III miejsce podczas Miejskiej Licealiady Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Biegach Przełajowych Chłopców – półfinał wojewódzki. Zawody na dystansie 1500 m odbyły się 16 kwietnia 2018 r. w Częstochowie. W składzie drużyny pod opieką nauczycielki wychowania fizycznego, Agnieszki Bugary wystartowali:

Młodzi Kreatywni - Gra Miejska

2018-04-22
Powiększ zdjęcie

13.05.2018 r. uczniowie klasy I ATS pod opieką p. Aliny Grabnej wzięli udział w grze miejskiej, realizowanej w ramach V edycji Projektu "Młodzi-Kreatywni", którego koordynatorem z ramienia naszej szkoły jest wicedyrektor - p. Agnieszka Burzyńska. Podczas zabawy młodzież wykonywała zadania związane z przedsiębiorczością i nauką.

UPAMIETNIENIE ROCZNICY WYBUCHU W GETCIE WARSZAWSKIM

2018-04-22
Powiększ zdjęcie

19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Było ono odpowiedzią na zarządzoną przez Niemców akcję ostatecznej likwidacji resztek dzielnicy żydowskiej w stolicy okupowanej Polski.Do bohaterskiej walki przeciw niemieckim oddziałom wojskowym i policyjnym, stanęli słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej dowodzonej przez Mordechaja Anielewicza i MarkaEdelmana oraz Żydowskiego Związku Wojskowego pod wodzą Pawła Frenkla. W obronie ludzkiej godności żydowscy powstańcy chwycili za broń. Walka była wyrazem protestu przeciwko obojętności świata na Zagładę, a także wyrazem heroicznego buntu. Polskie Państwo Podziemne wspierało powstańców, dostarczając im broń, amunicję i żywność, jednocześnie przekazując światu informację o męstwie i heroicznej walce. Nierówny bój trwał kilka tygodni. Zakończył się krwawą pacyfikacją oraz ostateczną likwidacją getta. Zginęli bądź zostali wywiezieni do obozów zagłady wszyscy jego mieszkańcy. Symbolem zagłady getta w Warszawie było wysadzenie przez Niemców 16 maja 1943 roku Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie.