Strefa video

Jesteś tutaj: Start

Strona główna

 

 

PRÓBNA MATURA Z OPERONEM

 

22.11.2016  – JĘZYK POLSKI

23.11.2016 – MATEMATYKA

24.11.2016 – JĘZYK OBCY

25.11.2016 – PRZEDMIOTY DODATKOWE

 

DODATKOWE INFORMACJE W ZAKŁADCE MATURA

 

 

 

 

 

 

Artykuły

.

2016-10-21
Powiększ zdjęcie

Dzień Nauczyciela

2016-10-21
Powiększ zdjęcie

.

2016-10-17
Powiększ zdjęcie

.

2016-10-11

Szanowni Państwo! 

W związku z realizacją kolejnej, VII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA” Urząd Miasta Częstochowy – Wydział Edukacji Zespół Szkół Samochodowo – Budowlanych, Zespół Szkół Technicznych, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia oraz Akademia im. J. Długosza - Wydział Pedagogiczny przy współpracy z GIODO, mają przyjemność zaprosić na inaugurację działań podejmowanych na terenie naszego miasta w ramach powyższego programu. Na uroczyste rozpoczęcie zapraszamy przedstawicieli szkół z młodzieżą (maksimum 5 uczniów) w dniu 4 listopada 2016 do Sali Sesyjnej Urzędu Miasta o godzinie 10:00.

 

Podczas spotkania będzie możliwość zapisania się na warsztaty, których tematyka oscyluje wokół podstaw ochrony danych osobowych, bezpieczeństwa w Internecie oraz otwartych zasobach edukacyjnych. Szkolenie dla młodzieży poprowadzi gość specjalny pan Maciej Kępka – przedstawiciel fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

  

 

 

 

TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ 2016

2016-10-07
Powiększ zdjęcie

Ostatniego dnia września, kiedy obchodzony jest ,,Dzień Chłopaka”,         w Zespole Szkół Samochodowo – Budowlanych w Częstochowie na boisku szkolnym odbył się Turniej Piłki Siatkowej dla uczniów wszystkich klas. 

Rywalizacji towarzyszyła piękna pogoda, dobre humory i wspaniała forma uczestników.

 

ZEBRANIE ODDZIAŁU POLSKIEGO STOWARZYSZENIA NAUCZYCIELI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

2016-10-05
Powiększ zdjęcie

Dnia 27.10.2016 nauczycielka języka niemieckiego Izabela Pędziach- Irczewska uczestniczyła w zebraniu członków Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego – oddział w Częstochowie.Podczas spotkania podzieliła się wiedzą i doświadczeniami zdobytymi w Helsinkach podczas Job – shadowing w ramach programu „Erasmus +” – Akcja Edukacja Szkolna. Projekt nosi tytuł „ Kadra na plus”.

Udział uczniów ZSSB w X Przeglądzie Przedstawień Istotnych „Przez Dotyk” w Teatrze im. A. Mickiewicza

2016-10-05

30 września grupa uczniów z klas IV C TS oraz II C ZSZ pod opieką A. Stefańskiej – Wilk  uczestniczyła, w ramach zajęć pozalekcyjnych,  w spektaklu teatralnym pt. „Karski. Historia nieprawdziwa” w wykonaniu artystów Teatru im. C.K.Norwida w Jeleniej Górze. Współczesna aranżacja, oparta na biografii Jana Karskiego, skłaniała do refleksji oraz odpowiedzi na pytania: Czym jest holokaust w oczach społeczeństwa pozbawionego traumy? Zapomnianym wybrykiem historii czy pożywką dla popkultury?

"PSIEchadzka" – udział w drugiej edycji akcji organizowanej przez częstochowskie Schronisko dla bezdomnych zwierząt

2016-10-05
Powiększ zdjęcie

1 października uczniowie z kl. II C ZSZ pod opieką A. Stefańskiej-Wilk, włączyli się do akcji mającej na celu zachęcenie mieszkańców Częstochowy do adopcji podopiecznych schroniska przy ul. Gilowej. "PSIEchadzka", czyli spacer wolontariuszy z psami, rozpoczęła się w schronisku, skąd dzięki uprzejmości MPK wszyscy udali się na Promenadę Czesława Niemena. Termin akcji jest wyjątkowy, ponieważ październik jest światowym miesiącem poświęconym zwierzętom.

DZIEŃ POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO I 77. ROCZNICA POWSTANIA SZARYCH SZEREGÓW

2016-10-05
Powiększ zdjęcie

27 września 2016 na Placu Biegańskiego w Częstochowie formułowała się  kolumna która przemaszerowała ulicami miasta na Plac Pamięci Narodowej aby uczcić Dzień Polskiego Państwa Podziemnego i 77 rocznicę powstania Szarych Szeregów. Po zabraniu głosu przez wiceprezydenta Pana Ryszarda Stefaniaka i phm. Wojciecha Śliwowskiego  odbył się Apel Pamięci. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Jarek Grzegorzewski, nauczycielki: Agnieszka Burzyńska, Małgorzata Wolna, Izabela Zaborska oraz uczniowie klasy IV b TS, którzy stali w  poczcie sztandarowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

 

.

2016-10-05
Powiększ zdjęcie

W dniu 26 września 2016 roku uczniowie klas II TM, II TE, II C TS pod opieką p. prof. Joanny Muszewskiej, p. p rof. Doroty Kawki oraz p. prof. Danuty Rukszy i p. prof. Rafała Matuszewskiego, uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sejmu RP w Warszawie oraz do Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach.

Job – shadowing w Helsinkach

2016-09-27
Powiększ zdjęcie

17 września br. zakończyła się tygodniowa wizyta naszych nauczycieli językowców w szkole średniej w Helsinkach. 6- osobowa grupa anglistek i germanistek wzięła udział w projekcie „Kadra na plus” w ramach programu Erasmus+. Głównym celem tej wizyty było poznanie innowacyjnych metod pracy nauczycieli języków obcych w Finlandii, tak aby zwiększyć poziom posługiwania się językami obcymi przez naszych uczniów i poprawić wyniki egzaminów maturalnych. Od lat Finowie deklasują inne państwa europejskie w międzynarodowych testach a 66 % uczniów wybiera się na studia co jest najwyższym odsetkiem w Europie. Potwierdzeniem wysokiego poziomu nauczania w Finlandii był wspólny udział ZSSB oraz Helsingin medialukio w projekcie Comenius w latach 2010 - 2012. Uczniowie z fińskiej szkoły bardzo sprawnie i płynnie posługiwali się językiem angielskim co wzbudzało wielkie uznanie wśród nauczycieli a także uczniów z Polski. Dlatego też wizyta i obserwacja zajęć w kraju o tak wielkiej renomie na polu edukacji spowodowała chęć podpatrzenia tamtejszych rozwiązań.

77 ROCZNICA AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

2016-09-21
Powiększ zdjęcie

 W niedzielę 18 września w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej odbyła się uroczystość w ramach obchodów Dnia Sybiraka upamiętniająca 77 Rocznicę Agresji Sowieckiej na Polskę. Delegację  naszej szkoły reprezentowały nauczycielki: Teresa Michałowska, Ewa Bekus-Kotynia, Małgorzata Wolna oraz uczniowe.           Po Mszy Świętej odprawionej w intencji Sybiraków miały miejsce oficjalne przemówienia  Panów: senatora Grzegorza Lipowskiego oraz  dr Ryszarda Stefaniaka- zastępcy prezydenta Częstochowy.                     Uroczystość wzbogacił artystycznie występ uczniów naszej  szkoły: Piotra Knysaka z kl. IVa TS oraz Macieja Surmy z kl.  IIb TS,  którzy pięknie recytowali poezję sybiracką autorstwa  Mariana Jonkajtysa.

Koła spotkanie wolontariatu „ośmiu” z ojcem Leonem Knabitem

2016-09-19
Powiększ zdjęcie

W poniedziałek, 12 września, Częstochowę odwiedził znany i powszechnie szanowany publicysta – benedyktyn Ojciec Leon Knabit.

Spotkanie z duchownym odbyło się w Ośrodku Promocji Kultury „ Gaude Mater” i było pierwszym z cyklu „ Spotkania z autorytetami XXI wieku”, zorganizowanego przez częstochowską Fundację „ Niech Się... Dzieje”. 

Spotkanie z reżyserem

2016-09-15

We wtorek 06 września o godz. 16:30 na Scenie Kameralnej im. Iwo Galla w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie odbyło się spotkanie z Mirosławem Połatyńskim - aktorem, reżyserem, tłumaczem, artystą tworzącym twórczy most pomiędzy teatrem w Polsce i w Kanadzie. Widzowie mieli niepowtarzalną okazję, by dowiedzieć się więcej na temat nowego przedstawienia częstochowskiego teatru, pt. „Historie łóżkowe” i jego twórcy.

,,Złota Mila Częstochowy” pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy

2016-09-13
Powiększ zdjęcie

Dnia 9 września 2016 r. odbył się XXVII Międzynarodowy Bieg Uliczny ,,Złota Mila Częstochowy”. Na starcie pojawili się biegacze pochodzący z wielu miast i szkół w Polsce, a także zawodnicy z Ukrainy.

77 Rocznica śmierci 27 lotników na ziemi częstochowskiej

2016-09-08
Powiększ zdjęcie

5 września 2016 r. pan dyrektor Jacek Grzegorzewski oraz pani prof. Teresa Michałowska i uczniowie kl. IV b Technikum Samochodowego: Kamil Kapkowski, Marcel Bender, Patryk Stawiarski, Damian Cuglewski uczestniczyli w kościele św. Zygmunta w uroczystości poświęconej 77 rocznicy śmierci 27 lotników brygady bombowej, którzy zginęli między 1 a 3 września 1939r. na ziemi częstochowskiej.