Strefa video

Jesteś tutaj: Start

Strona główna

 

ZEBRANIA Z RODZICAMI

22.11.2017  GODZ. 17.00  KLASY IV

      12.12.2017  GODZ. 17.00  KLASY I,II,III

 

Fakultety dla maturzystów

 

nauczyciel

Przedmioty

Dzień tygodnia

Godziny 

Tadeusz Żesławski

Język polski

środa

15.05-15.50

Danuta Ruksza

Język polski

środa 

14.15-15.00

Iwona Kowalik

Język polski

wtorek

14.15-15.00

Agnieszka Stefańska

Język polski

środa

15.30-17.00

Renata Wasik

Matematyka

czwartek

14.15-15.00

Agata Galińska

Matematyka

poniedziałek

13.25-14.10

Małgorzata Kunert

Matematyka

piątek

13.25-14.10

Anna Sosnowska

Język angielski

czwartek

7.15-8.00

Katarzyna Sosnowska

Język angielski

wtorek

14.15-15.00

Ewa Krakowiak –Szewczyk

Język angielski

środa

7.15-8.00

Anna Jarecka

Język niemiecki

czwartek

15.05-15.50

Izabela Zaborska

Język niemiecki

poniedziałek

14.15-15.00

Agnieszka Burzyńska

Historia, wiedza o społeczeństwie

wtorek

14.15-15.00

Ewa Bekus – Kotynia

Historia, wiedza o społeczeństwie

piątek

7.15- 8.00

Paweł Poliszewski

Historia

piątek

14.15-15.00

Ewa Jura

Fizyka

wtorek

7.15-8.00

Tomasz Mączka

Geografia

czwartek

15.05-15.50

Jadwiga Bodanka

Chemia

poniedziałek

14.10-15.00

Anna Jędras 

Biologia

poniedziałek

12.25-13.20

 

 

 

manekin challenge ZSSB

 

 

 

 

 

Artykuły

Warsztaty w ramach Ogólnopolskiego Programu GIODO „Twoje dane – Twoja sprawa”

2017-11-23
Powiększ zdjęcie

22 listopada 2017 r. nasza szkoła gościła uczniów klas siódmych z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  nr 1 w Częstochowie na warsztatach zorganizowanych w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych: „Twoje dane – Twoja sprawa”.

Co tydzień, od trzech lat uczniowie innej szkoły korzystają z możliwości poszerzenia swojej wiedzy na temat ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa w internecie.

Niepodległość łączy pokolenia

2017-11-23
Powiększ zdjęcie

W piątek 17 listopada uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 28 w Częstochowie oraz  Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, zorganizowali pensjonariuszkom Zakładu Opieki Leczniczej, prowadzonego przez siostry Honoratki w Częstochowie, uroczystą akademię z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.Spotkanie rozpoczęła uroczyste występy połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, recytowaniem wierszy oraz widowiskiem słowno-muzycznym. Nad całością czuwali nauczyciele obydwu placówek. W uroczystościach uczestniczyli patronujący przedsięwzięciu przedstawiciele Sejmu RP posłowie Lidia Burzyńska i Andrzej Gawron. W inicjatywie uczestniczyli również dyrektorzy częstochowskich szkół, w których działa Klub Wolontariatu Akcji Katolickiej: Jacek Grzegorzewski i Agnieszka Cupiał. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli prezes DIAK Artur Dąbrowski, wiceprezes DIAK, Renata Olczyk, dyrektorzy biur poselskich Grażyna Knapik i Dawid Smol, prezesi KWAK-ów, o. Jan Filipek OSPPE, Tomasz Kurpiarz i Rafał Matuszewski.Spotkanie w ZOL-u, to przede wszystkim międzypokoleniowa lekcja historii, podczas której zwraca się uwagę na potrzeby osób młodych i starszych. Inicjatywa u sióstr Honoratek to również wyjście naprzeciw integracji pokoleń, które egzystują w Ojczyźnie na dwóch przeciwległych biegunach. To także przyswajanie wypracowanego przez Kościół chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu, o który ostatnio upomnieli się polscy biskupi.Nie bez powodu również papież Franciszek akcentuje pilną potrzebę integracji dzieci z seniorami w kontekście patriotyzmu, przypominając nam, że: "Należy troszczyć się o dzieci i ludzi starszych, ponieważ oni są przyszłością każdego narodu: dzieci, bo są jego siłą, która podniesie Ojczyznę, a starszych, bo są skarbem mądrości, który napędza tą siłę".

 

Ogólnopolski Dzień Prawa Dziecka

2017-11-20

Wizyta na Politechnice Częstochowskiej

2017-11-20
Powiększ zdjęcie

16 listopada grupa 20 uczniów klas czwartych Technikum Samochodowego przebywała w Instytucie Maszyn Cieplnych Politechniki Częstochowskiej. Wizyta była możliwa dzięki współpracy jaka nawiązała nasza Szkoła z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. W ramach tej współpracy przed dwoma tygodniami w Szkole gościli pracownicy Instytutu Maszyn Cieplnych prezentując wykład dla uczniów klas maturalnych Technikum Samochodowego

Podczas pobytu na Politechnice uczniowie z opiekunami J.Jaśkiewiczem i L.Węgrzynem wysłuchali wykładu z-cy Dyrektora Instytutu Maszyn Cieplnych dr hab. inż. Wojciecha Tutaka na temat możliwości studiowania absolwentów naszej Szkoły na różnych kierunkach mechanicznych, w tym również na specjalności technika samochodowa. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Instytutu w laboratoriach wydziałowych – silników cieplnych i hamowni podwoziowej.

                                             

                                                                                   

UROCZYSTOŚĆ INAUGURACYJNEGO WCIĄGNIĘCIA FLAGI PAŃSTWOWEJ

2017-11-20
Powiększ zdjęcie

W dniu 8 listopada 2017 r społeczność Zespołu Szkół Samochodowo – Budowlanych wraz z gronem pedagogicznym, dyrekcją i zaproszonymi gośćmi wzięła udział w uroczystości inauguracyjnego wciągnięcia flagi państwowej. Uroczystość swoją obecnością uświetnili : Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Dr. Ryszard Stefaniak,Inspektor Wydziału Edukacji pani Agnieszka Pilawska – Błaut, panie Dorota Kaczmarek Przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Danuta Caban Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9, Agnieszka Cupiał Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 29 panowie Jacek Strączyński – Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, Paweł Zawada  Dyrektor Zespołu Szkół im. Kochanowskiego, Rafał Piotrowski  Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II, Artur Dąbrowski prezes Klubu Wolontariatu Akcji katolickiej oraz Sebastian Domagała

przedstawiciel firmy Racing Corner. W czasie swojego wystąpienia Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy dr. Ryszard Stefaniak pogratulował szkole inicjatywy i postawy patriotycznej, oraz podkreślił fakt, że  uczniowie ZSSB  zawsze uczestniczą w uroczystościach miejskich i podtrzymują pamięć o Sybirakach i żołnierzach Armii Krajowej.Uroczystość przygotowali i poprowadzili pani Ewa Jura – koordynator klas policyjno – prawnych, pan Tomasz Kłosowski oraz uczniowie Kinga Durka, Daria Łata, Damian Zagził, Marcin Tomalski, Maciej Surma.

LUDZIE ARMII – SPOTKANIE Z ppłk. KRYSZTOFEM PRZEPIÓRKĄ

2017-11-20
Powiększ zdjęcie

W związku z realizowanym w ZSSB od października cyklem rozmów „Ludzie armii” w dniu 13.11.2017 odbyło się kolejne spotkanie którego gościem był ppłk. Krzysztof Przepiórka, dowódca pierwszego oddziału JW 2305 Grom szkolonego przez polskich instruktorów, były prezes Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM. W rozmowie z młodzieżą ppłk odniósł się do informacji zawartych w książce „Szturman”, opowiedział o swojej drodze do jednostki specjalnej, udzielał odpowiedzi na nurtujące zebranych pytania. Ppłk Przepiórka nieustannie podkreślał, że droga jaką obiorą młodzi ludzie zależy tylko od nich,  zwracał uwagę by byli odważni zabierali głos w sprawach dla nich ważnych i nie pozostawali bierni. Niewątpliwie ciekawie opowiadał o więziach łączących żołnierzy jednostek specjalnych, o tym jak postrzegali gen Sławomira Petelickiego którego nie zawahał nazwać się przyjacielem. Kolejnym wątkiem rozmowy z młodzieżą był szacunek do ojczyzny i czym dla zebranych jest patriotyzm, oraz to co sądzą o zagrożeniu?Czy czują się bezpiecznie w swoim otoczeniu?. W drugiej części spotkania ppłk Krzysztof Przepiórka w czasie przeprowadzanych pokazów uświadomił młodzieży jak ważne jest współdziałanie w grupie, oraz przeprowadził krótkie szkolenie na temat tego jak sobie radzić w czasie ataku jak chronić siebie i bliskich. Spotkanie dzięki przyjacielowi szkoły zorganizowała i poprowadziła pani Ewa Jura – koordynator klas o profilu policyjno – prawnym. 

LUDZIE ARMII - WIZYTA STRZELCA WYBOROWEGO W ZSSB

2017-11-20
Powiększ zdjęcie

 6 listopada w Zespole Szkół Samochodowo – Budowlanych odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Ludzie Armii ” tym razem młodzież klas o profilu policyjno – prawnym spotkała się z Pawłem Garlakiem z Centrum Szkolenia Multi – GUN byłym instruktorem pionu szkolenia Fundacji Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „SZTURMAN” w Lublińcu. W czasie szkolenia młodzież zapoznała się z zasadami posługiwania bronią palną, budową broni oraz zasadami oddawania strzału. Spotkanie dzięki uprzejmości przyjaciela szkoły przygotowała i poprowadziła pani Ewa Jura –koordynator klas policyjno – prawnych.

99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

2017-11-13
Powiększ zdjęcie

 W sobotę, 11 listopada  nasza szkoła wzięła udział w uroczystości upamiętniającej Odrodzenie Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli. Delegacja na  czele z  dyrekcją: Jackiem Grzegorzewskim,  Agnieszką Burzyńską, Tomaszem Jakubczakiem oraz nauczycielkami : Ewą Bekus-Kotynią, Teresą Michałowską, Izabellą Zaborską, Ewą Kublik, Aleksandrą Kuśmirek  złożyła  wiązanki  kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pomniku Księdza Jerzego Popiełuszki oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.        Wielkim zaszczytem było również tworzenie przez naszych uczniów: Damiana Banasiaka, Błażeja Zaremby, Jakuba  Derdy, Mateusza Macocha, Michała Milika pocztu sztandarowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Częstochowa.                                                                                                                                                                                           Obchody rozpoczęły się w Alei Sienkiewicza, następnie  zebrani ruszyli  w kierunku pl. Biegańskiego. Na czele pochodu jechały motocykle i samochody terenowe pamiętające II wojnę światową. Zebrani w świetle pochodni i akompaniamęcie orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Mykanowie przemaszerowali na plac Biegańskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości patriotyczne z odczytaniem Apelu Pamięci. Udział w uroczystości wzięli również: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i wiceprezydent Ryszard Stefaniak oraz parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich i wojskowych, harcerze, reprezentacje szkół oraz mieszkańcy.

DARMOWE PODRĘCZNIKI

2017-11-10
Powiększ zdjęcie

Biblioteka szkolna informuje, że w ramach współpracy z Wydawnictwem Helion S.A. oraz Radą Główną Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Warszawie pozyskała pulę darmowych podręczników, zbiorów zadań i ćwiczeń do matematyki pt.: „Matematyka Europejczyka” dla wszystkich typów szkół w ilości 700 egzemplarzy.

Książki te zostaną rozprowadzone do zainteresowanych placówek, a uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły mogą pobierać darmowe podręczniki i zbiory zadań do matematyki dla klasy pierwszej w czytelni biblioteki szkolnej ze specjalnie do tego celu stworzonych trzech półek bookcrossingowych.

Bookcrossing to ogólnopolska akcja „uwalniania książek”, która ma na celu promocję czytelnictwa poprzez podzielenie się książkami przeczytanymi i wartymi polecenia. Na półkach bookcrossingowych oprócz podręczników znajduje się też wiele ciekawych pozycji z zakresu literatury technicznej, motoryzacji oraz beletrystyki.

Zapraszamy do „uwalniania książek”.

mgr Alina Grabna, mgr Anna Majchrzak

Rozpoczęła się kolejna VIII edycja edukacyjnego programu Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – twoja sprawa” w Częstochowie pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy.

2017-11-10
Powiększ zdjęcie

Nasza szkoła od wielu lat aktywnie uczestniczy w programie Twoje dane - twoja sprawa, którego koordynatorem w mieście jest pani Magdalena Celeban. Organizatorem działań jest Urząd Miasta Częstochowy –Wydział Edukacji, Zespół Szkół Samochodowo – Budowlanych, Zespół Szkół Technicznych, Gimnazjum nr 17, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia oraz Akademia im. J. Długosza - Wydział Pedagogiczny. W ubiegłym roku szkolnym przyłączyło się ponad 50 placówek oświatowych, organizatorzy liczą na równie duże zainteresowanie w bieżącym roku szkolonym.

.

2017-11-05
Powiększ zdjęcie

W poniedziałek, w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się uroczyste podsumowanie akcji "Nakrętkowa Częstochowa". W roku szkolnym 2016 /17 zebrano ponad 4 tony nakrętek. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na rehabilitację pani Beaty, chorej na stwardnienie rozsiane. 

W tym roku będziemy zbierać na rehabilitację i leczenie Victorii z Częstochowy, chorującej na mózgowe porażenie dziecięce. 

Wszystkich zachęcamy do zbierania nakrętek. To nic nie kosztuje, a może przynieść dużo dobrego. 

Koordynatorami akcji "Nakrętkowa Częstochowa" w ZSSB są panie J. Mizera i M. Śledź. 

Harmonogram matur 2018

2017-11-02

.

2017-11-02
Powiększ zdjęcie

W dniach 26-27 października 2017r. pani Magdalena Celeban – koordynator programu GIODO „Twoje dane-twoja sprawa”, uczestniczyła w szkoleniu inaugurującym VIII edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego. Patroni Honorowi realizowanego programu to Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Więcej informacji na temat programu pod linkiem: http://www.giodo.gov.pl/pl/1520300/10206

 

Konkurs szkolny o św. Janie Pawle II

2017-11-02
Powiększ zdjęcie

Dnia 18. X. 2017 r. w naszej szkole odbył się konkurs z wiedzy o Papieżu św. Janie Pawle II.

Przystąpiło do konkursu 11 uczniów. Oto nagrodzeni:

21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

2017-11-02
Powiększ zdjęcie

27.10.2017 r. szkolni„Miłośnicy książek” w składzie: Wiktoria Kasprzyk, Sławomir Dąbrowski, Radosław Rachwalik z kl. I A TS pod opieką p. Aliny Grabnej i p. Anny Majchrzak wybrali się do Krakowa, aby wziąć udział w 21. edycji Targów Książki. Targi to doskonała forma promocji czytelnictwa,największa uczta literacka wpisująca się w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Podczas targów mieliśmy możliwość konwersacji z autorami książek, a także zapoznania się z bardzo bogatą literaturą światową. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Podziwialiśmy przepiękne obrazy ułożone z puzzli, a także plakaty promujące targi z poprzednich lat. Tradycyjnie na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie pod halą wystawową.

ODSŁONIĘCIE POPIERSIA GENERAŁA BRYGADY STANISŁAWA SOJCZYŃSKIEGO PSEUDONIM "WARSZYC"

2017-11-02
Powiększ zdjęcie

U zbiegu ulic: Wręczyckiej i św. Rocha w Częstochowie odsłonięto 21 października 2017r.  popiersie kpt. Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc”. Uroczystość odbywająca się pod honorowym patronatem MON, Antoniego Macierewicza stanowiła realizację II etapu inwestycji Pomnik Pamięci Narodowej, upamiętniającej Wielkiego Żołnierza Bohatera. Jednym z gości honorowych uroczystości był syn „Warszyca”, noszący imię ojca - Stanisław Sojczyński. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.W uroczystościach uczestniczyli weterani Wojska Polskiego, Komitet Budowy Pomnika, poczty sztandarowe, posłowie RP, delegacje samorządowe, młodzież oraz mieszkańcy Częstochowy i okolic.W specjalnym liście okolicznościowym przesłałabym przez ministra Antoniego Macierewicza, a odczytanym przez dyrektora generalnego, Bogdana Ściubuta czytamy: „Żołnierskie poświecenie kpt. Stanisława Sojczyńskiego miało głęboki sens. Jego postawa zapewnia mu należne miejsce wśród narodowych bohaterów. Dla Polaków, w tym dla obecnych żołnierzy Wojska Polskiego Warszyc pozostanie na zawsze wzorem żołnierza i obywatela oraz przykładem niezwykłej odwagi i wielkiego patriotyzmu”.

Naszą szkołę reprezentował Pan Dyrektor Jacek Grzegorzewski, nauczycieli: Ewa Kublik, Ewa Krakowiak – Szewczyk, Małgorzata Wolna, Izabela Zaborska oraz uczniowie z klasy II d TS/TE Krystian Chrząstek, Michał Milik oraz Oskar Witczak z klasy III a TS.