Hella -"Świecimy przykładem"

  

W dniach 23 - 24 października 2014 grupa trzech uczniów z naszej szkoły: Konrad Dudek, Damian Sobala i Kamil Szlacheta pod opieką Pani Małgorzaty Wolnej przebywali w Warszawie gdzie odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego organizowanego przez firmę Hella Polska. Nasza szkoła znajduje się w elitarnej grupie ośmiu szkół z całej polski, które uczestniczyły w projekcie pod nazwą: "Świecimy przykładem". Tegorocznym tematem przewodnim projektu były układy termiczne i klimatyzacja. Laureaci w ramach nagrody uczestniczyli w imprezie szkoleniowej, która została przeprowadzona przez Szkołę Jazdy Renault, a oprócz tego zwycięzca szkolnego etapu konkursu: Kamil Szlacheta otrzymał nagrodę rzeczową - tablet. W ramach szkolenia uczestnicy ćwiczyli techniki jazdy wykonywanej na autodromie. Jazda slalomem pokonywana na pierwszym biegu po płycie poślizgowej, tzw "linia" czyli ćwiczenie szybkiej pracy rąk, slalom w alko goglach, kontrolowane hamowanie na wprost z ABS na śliskiej nawierzchni, jazda po kręgu poślizgowym czy jazda na trolejach to tylko niektóre z atrakcji z jakimi zmagali się uczestnicy. Oprócz tego organizatorzy zorganizowali szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, gdzie uczestnicy mogli wykazać się w roli potencjalnych ratowników, poszkodowanych lub sprawców wypadku. Nie straszne było nam również spotkanie z policjantem drogówki, który w ciekawy sposób przedstawił nam zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze. Na koniec dnia odbył się konkurs z cennymi nagrodami. Pierwszą nagrodą było indywidualne szkolenie ze Szkołą Jazdy Renault, drugą nagrodą było grupowe szkolenie, natomiast trzecią było ćwiczenie bezpiecznej techniki jazdy. W zmaganiach konkursowych brało udział 32 osoby. Trzecią nagrodę wywalczył uczeń naszej szkoły: Damian Sobala, któremu gratulujemy.


   W dniu 17 grudnia  2013 r. w ramach projektu edukacyjnego: "Świecimy przykładem" odbyła się konferencja naukowa organizowana przez firmę Hella Polska z siedzibą w Warszawie.

Tematem przewodnim konferencji było „Oświetlenie stosowane w pojazdach samochodowych ”. Na szkoleniu obecne były klasy: III a TS, III b TS, III c TS, III d TS, III e TS oraz IV TM. W trakcie wykładu zaprezentowana została dynamiczna prezentacja multimedialna z elementami pokazu. Młodzież mogła przekonać się jakie zagrożenia wynikają ze stosowania nielegalnego oświetlenia. Uczestnicy mogli samodzielnie zobaczyć jak kształtuje się strumień światła w reflektorze który zawiera prawidłowo zalegalizowane elementy, a jak w tych „nielegalnych”, które czasem zdarza się użyć szczególnie młodym kierowcom. Prelegent Pan Zenon Rudak zaprezentował również  źródła światła stosowane w pojazdach samochodowych, oraz zaprezentował różnice w oświetleniu przy użyciu żarówek, ksenonów i lamp wyładowczych.

 

             Za zorganizowanie konferencji w Zespole Szkół Samochodowo – Budowlanych w Częstochowie odpowiedzialna była Pani mgr inż. Małgorzata Wolna – koordynator projektu w częstochowskiej szkole i Pan mgr inż. Jarosław Jaśkiewicz.