Strefa video

Hołd dla ,,Warszyca" - Żołnierza Niezłomnego

17 lutego 2018 roku oddano cześć Stanisławowi Sojczyńskiemu ,,Warszycowi" - Żołnierzowi Wyklętemu-Niezłomnemu, w rocznicę jego stracenia przez aparat komunistyczny.

 

 Kapitan  Stanisław Sojczyński  „Warszyc” był oficerem Armii Krajowej, twórcą i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Był jednym z najbardziej znanych bohaterów walk o Polskę z okupantem niemieckim i sowieckim. W 1942 r. pełnił funkcję Komendanta  Obwodu AK Radomsko i dowódcy oddziału KEDYW-u. W 1945 r. nie złożył broni, tworząc Konspiracyjne Wojsko Polskie.  Został aresztowany w Częstochowie przez UB w czerwcu 1945 roku, w jednym z domów przy ul. Wręczyckiej, a w 1946 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 roku, do dzisiaj nie wiadomo gdzie został pochowany.

W uroczystości u stóp obelisku pamięci ,,Warszyca" uczestniczyli :  wiceprezydent Miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk,  prezydent Radomska Jarosław Ferenc, przedstawiciele MON, policji, straży pożarnej, Centralnej Szkoły PSP, częstochowskich szkół.

Zespół Szkół Samochodowo- Budowlanych reprezentowali: p. dyrektor Jacek Grzegorzewski, wicedyrektor p. Agnieszka Burzyńska i nauczycielki: p. Teresa Michałowska, p. Małgorzata Wolna.

Odczytano Apel Pamięci, złożono kwiaty, zapalono znicze, a Kompania Honorowa Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oddała salwę honorową.