OBCHODY 73. ROCZNICY POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

19 kwietnia, obchodziliśmy 73 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawski. Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody tej tych tragicznych wydarzeń. 

19 kwietnia 1943 roku wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim. Było ono odpowiedzią na zarządzoną przez Niemców akcję ostatecznej likwidacji resztek dzielnicy żydowskiej w stolicy okupowanej Polski. Do bohaterskiej walki przeciw niemieckim oddziałom wojskowym i policyjnym, stanęli słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej dowodzonej przez Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana oraz Żydowskiego Związku Wojskowego pod wodzą Pawła Frenkla. W obronie ludzkiej godności żydowscy powstańcy chwycili za broń. Walka była wyrazem protestu przeciwko obojętności świata na Zagładę, a także wyrazem heroicznego buntu. Polskie Państwo Podziemne wspierało powstańców, dostarczając im broń, amunicję i żywność, jednocześnie przekazując światu informację o męstwie i heroicznej walce. Nierówny bój trwał kilka tygodni. Zakończył się krwawą pacyfikacją oraz ostateczną likwidacją getta. Zginęli bądź zostali wywiezieni do obozów zagłady wszyscy jego mieszkańcy. Symbolem zagłady getta w Warszawie było wysadzenie przez Niemców 16 maja 1943 roku Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie.

Symbolem obchodów 73. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim jest żonkil – kwiat, którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. Również uczniowie ZSSB rozdawali własnoręcznie przygotowane żonkile jako symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Wiedze o tych tragicznych wydarzeniach przybliżył film przygotowany przez Centrum Edukacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ,,Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" obejrzany wspólnie na świetlicy szkolne.

Obchody 73. rocznicy powstania w getcie warszawskim w naszej szkole przygotowała nauczycielka historii p. Dorota Kawka wraz z uczniami klasy I TM i II a TS.

DK