SPOTKANIE PROJEKTOWE COMENIUS NA SŁOWACJI

W dniach 19-24 kwietnia 2015 roku uczestnicy projektu Comenius z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych wzięli udział w czwartym spotkaniu szkół, zorganizowanym na Słowacji.

Projekt „ Podróżowanie po Europie z komiksami” realizowany jest w ramach programu „ Uczenie się przez całe życie” Comenius Partnerskie Projekty Szkół.

W naszą ostatnią podróż w tym projekcie wyruszyliśmy pociągiem do Żiliny, a następnie do Martin, miasta w którym byliśmy zakwaterowani. Partnerska szkoła znajduje się bowiem w pobliskim małym miasteczku Turany.

Wspólne zadania projektowe obejmowały zbieranie dokumentacji w formie zdjęć i relacji o typowym budownictwie, stylu życia oraz zatrudnieniu. Czwarty rozdział przewodnika, nad którym pracujemy, zatytułowany jest „Mieszkańcy”.

W poniedziałek zapoznaliśmy się z najważniejszymi budowlami miast Żylina i Martin. W wędrówce po Żylinie towarzyszył nam przewodnik , który opowiadał o zabytkach miasta w języku angielskim. Żylina jest jednym z najpiękniej odnowionych miast Słowacji. Obejrzeliśmy kamienice mieszczańskie wokół rynku, dominującą nad centrum miasta katedrę św. Trójcy oraz wieżę, jedną z najstarszych na Słowacji. Wieża swoim wyglądem przypomina włoskie dzwonnice. Na trasie naszej wędrówki znalazły się również takie budynki jak: Ratusz Miejski, teatr oraz Synagoga.

Po południu rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta Martin i jego zabytki. Nasz spacer po mieście objął kościół świętego Marcina z XIII wieku, muzeum Etnograficzne, zabytkowy cmentarz oraz rynek miasta.

Następne przedpołudnie spędziliśmy w Špania Dolina , dawnej osadzie górniczej, w której wydobywano rudę żelaza. Po wejściu na wzniesienie po schodach prowadzących do kościółka, podziwialiśmy malowniczy krajobraz miejscowości otoczonej przez góry.

Po południu odwiedziliśmy siedzibę słowackiej szkoły w Turany. Partnerskie szkoły przedstawiły swoje prezentacje składające się z komiksów o typowym budownictwie, zatrudnieniu, sylwetce Polaka, Słowaka, Węgra i Włocha . Otrzymaliśmy certyfikaty uczetnictwa w czwartym spotkaniu projektowym. Po obejrzeniu szkoły, nauczyciele udali się na rozmowę z burmistrzem miasteczka, a uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych i tanecznych.

W środę odbyliśmy podróż do Štrbské Pleso w Tatrach Wysokich, gdzie znajdują się liczne trasy narciarskie oraz skocznie. Jest to idealne miejsce dla aktywnego wypoczynku.

Po południu, czekała na nas jedna z największych i najbardziej chyba urzekających atrakcji – Demianowska Jaskinia Wolności. Na trasie obejrzeliśmy różnorodne, urokliwe formy naciekowe zabarwione na piękne kolory.

W czwartek wyjechaliśmy do miasta Kremnica, gdzie znajduje się najstarsza wciąż działająca mennica. Mieliśmy możliwość obejrzenia ciekawych eksponatów, zwiedzenia starej i nowej tłoczni monet.

Następny przystanek to zamek w Bojnicach, który można opisać słowem „ bajkowy”. Po zamku oprowadzała nas pani przewodnik, która opowiadała w języku angielskim o cennych, zabytkowych meblach oraz obrazach. Zamek ten jest jednym z najładniejszych oraz najczęściej odwiedzanych na Słowacji. Następnie udaliśmy się do pobliskiego zoo, gdzie uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi gatunkami dzikiej fauny i flory.

Wieczorem podczas pożegnalnej kolacji obejrzeliśmy prezentację złożoną ze zdjęć wszystkich spotkań projektowych, które odbyły się kolejno: w Polsce, we Włoszech, na Węgrzech i na Słowacji. Był to czas wspomnień i podsumowań naszej dotychczasowej pracy. Trudno uwierzyć, że nasz dwuletni projekt dobiega ku końcowi. Wspólna praca nad projektem umożliwiła nam poznanie życia w partnerskich krajach, wzmocniła kompetencje językowe wśród naszych uczniów oraz co ważne pokazała, że podróżowanie jest jedną z najlepszych form nawiązywania kontaktów międzyludzkich.

W spotkaniu projektowym na Słowacji uczestniczyli uczniowie: Jakub Anioł, Daniel Bąk, Marcel Bender, Krzysztof Dudek, Piotr Dobosz, Gabriel Giemza, Dawid Gozdek, Adam Komendarczyk, Konrad Kościńczyk, Dawid Królik, Bartosz Kwiatkowski, Szymon Łapiński, Dominik Purgal, Michał Skoczylas, Adrian Suszek, Kamil Szymczak, Rober Wilczyński, Maciek Wypchlak oraz nauczyciele: Anna Sosnowska, Marzenna Puch, Justyna Sobczyk-Szwed, Dorota Kawka, Edyta Figoń, Iwona Kowalik