RELACJA Z POBYTU W NIEMCZECH W RAMACH PROJEKTU: „ERASMUS +. EDUKACJA ZAWODOWA NA PLUS”.

W dniach 01.03- 21.03. 2015 r. 18- osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły przebywała na trzytygodniowych praktykach w niemieckim Bad Freienwalde w ramach projektu : „Erasmus +. Edukacja zawodowa na plus”.Grupą młodzieży z Technikum Samochodowego opiekowały się panie: Anna Jarecka i Izabela Pędziach – Irczewska.

W ramach tego projektu uczniowie odbywali praktyki w niemieckich zakładach pracy, doskonaląc nie tylko swoje umiejętności praktyczne, ale i umiejętności językowe.

Młodzież, pracując w różnorodnych warsztatach samochodowych, wykonywała m.in. następujące czynności :

  • naprawa elementów zawieszenia

  • naprawa i wymiana hamulców

  • diagnostyka pojazdów samochodowych

  • kontrola i wymiana płynów eksploatacyjnych w pojazdach

  • wymiana opon

  • wymiana amortyzatorów

 

Ważnym elementem pobytu było doskonalenie znajomości języka niemieckiego, a w szczególności języka branżowego.

Miejscem naszego pobytu była miejscowość Bad Freienwalde, położona w niedalekiej odległości od Berlina ( ok. 60 km.). Instytucją przyjmującą było VFBQ – Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych.

Uczniowie zakwaterowani byli w 3- i 4- osobowych pokojach z łazienkami, do dyspozycji mieli pokój telewizyjny, pralnię, a także aneks kuchenny.

Instytucja przyjmująca zapewniła również rowery, którymi niektórzy dojeżdżali do miejsca pracy.

Pobyt w Niemczech to nie tylko praca i nauka. Zwiedziliśmy Berlin i jego najważniejsze zabytki, tj. Stadion Olimpijski, Bramę Brandenburską, a także Reichstag. Gościliśmy także w Muzeum Techniki, Spektrum, a także w Classic Remise. Jest to miejsce, w którym najbogatsi Berlińczycy trzymają swoje samochody, i to jakie : Maserati, Porsche, Lamborgini, Ferrari. Samochody stoją w szklanych garażach, tak więc można oglądać je do woli.

Kolejna wycieczka odbyła się do Poczdamu. To niezwykle urokliwe miasto, w którym zwiedziliśmy : Pałac Sanssouci, Marmurowy Pałac, a także Dzielnicę Rosyjską i Holenderską.

W miejscowości Niederfinof, położonej niedaleko Bad Freienwalde, zobaczyliśmy podnośnię statków, jeden z niewielu tego typu obiektów w Europie.

W drugi weekend naszego pobytu przyjechała do nas z wizytą monitorującą pani Marzena Śledź – koordynator projektu, wraz z kierownikiem szkolenia praktycznego- panem Tomaszem Jakubczakiem.

Pobyt był niezwykle udany – zachęcamy wszystkich młodszych kolegów do aplikowania do projektu.

 

Autorki

Anna Jarecka

Izabela Pędziach- Irczewska