WIZYTA W HISZPANII DRUGIEJ GRUPY NAUCZYCIELI

25 października 2014 wróciła do kraju druga grupa siedmiu nauczycieli z wymiany w ramach europejskiego projektu Leonardo da Vinci Vetpro zatytułowanego „Nasze doświadczenia – wasze umiejętności czyli doświadczona kadra gwarancją kształcenia wszechstronnych techników” . Pobyt trwał 7 dni, tak jak w przypadku pierwszej grupy.

Nauczyciele przed wyjazdem również uczestniczyli wie kurs języka angielskiego prowadzonego przez lektora w wymiarze 30 godzin zakończonym testem. Kurs angielskiego wzmocnił  umiejętności językowe uczestników dzięki czemu mogli swobodniej komunikować się z przedstawicielami szkół i zakładów pracy w Hiszpanii.

Ponieważ wyjazd pierwszej i drugiej grupy dzielił tydzień, okres ten został poświęcony na ulepszeniu programu pobytu tak aby jeszcze lepiej realizował cele projektu.

Program kulturalny obu grup był taki sam więc nauczyciele odwiedzili Gibraltar, pojechali do Kordoby i zwiedzili Granadę, w tym kompleks pałacowo – warowny Alhambra.

Pierwsze dzień pracy projektowej to wizyta w szkole Ciudad de Los Ninos, która jest instytucją zajmującą się nauką i wychowaniem dzieci w wieku przedszkolnym po młodzież pełnoletnią. Szkoła przygotowuje młodzież pod kontem zdobycia zawodu. Szkoła posiada przyszkolne praktyki w postaci warsztatów mechaniczno- samochodowych. Pani dyrektor tamtejszej szkoły objaśniła nam schemat szkolnictwa hiszpańskiego oraz procedury zdobywania kwalifikacji.

Po południu odwiedziliśmy plac budowy mający charakter zabytkowy. Odbyliśmy spotkanie z architektem panem Mario Garay, który udzielił nam fachowych informacji związanych z odnawianiem zabytków w tym regionie Andaluzji oraz z sytuacją na rynku w Hiszpanii.

Drugi dzień zaowocował ciekawym spotkaniem w Zrzeszeniu Budowlańców w Kordobie.  Nauczyciele dowiedzieli się o profilu działalności tej fundacji.

Po południu pedagodzy zapoznali się z pracownikami oraz działalnością placówki Europroyectos, która jest partnerem projektu. Kolejnym punktem wizyty w Kordobie było zwiedzanie miasta oraz Mezquity wielkiego Meczetu. Jest jednym z najbardziej znanych meczetów w świecie.

Dzień następny został zapoczątkowany wizytą w Center Auto Armilla w warsztacie samochodowym. Dyrektor warsztatu zaprezentował logistykę działalności warsztatu oraz sprzęt diagnostyczny do szybkiej i skutecznej naprawy samochodów. Rozmowy dotyczyły również przyjmowania uczniów na praktyki.

 

Firma Europroyectos zapewniła nauczycielom zwiedzanie warownego zespołu pałacowego Alhambra. Zabytek arabskiego budownictwa. Alhambra była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii.

Dzień czwarty to wizyta nauczycieli w Centro de Hermenegildo Lanz – szkole średniej w Granadzie. Jest to szkoła zawodowa (polskie technikum) kształcąca w zawodach: technik mechanik, mechanik pojazdów samochodowych oraz technik budownictwa. Dzięki spotkaniu z hiszpańskimi nauczycielami przedmiotów zawodowych oraz języków obcych, nasi profesorowie mogli wymienić się informacjami na temat pracy z młodzieżą, systemu szkolnictwa w obu państwach, stosowanych metod pracy a także poznać bazę dydaktyczną szkoły.

Po południu nauczyciele odbyli spotkanie w firmie stolarskiej Los Tres Juanes. Jest to firma specjalizująca się frezowaniem CNC w drewnie. Firma wykonuje misterną obróbkę w drewnie inspirowaną arabskim wzornictwem. Nauczyciele dowiedzieli się na jakim układzie sterowania pracują frezarki. Jakich używają narzędzi i mocowań w obrabiarkach oraz z jakiego oprogramowania korzystają.

Ostatni dzień pobytu został poświęcony na wizytę w biurze zatrudnienia IMFE, podczas której nauczyciele zapoznali się z sytuacją młodych ludzi w Hiszpanii na rynku pracy i zwiedzili miejsca praktyk dla bezrobotnych, które udostępnia biuro.

Końcowym etapem wyjazdu było podsumowanie oraz ewaluacja wizyty. Grupa nauczycieli otrzymała dyplomy potwierdzające uczestnictwo w projekcie.

Nauczyciele uczestniczący w wizycie: pan dyrektor Jacek Grzegorzewski, p. Zbigniewa Wróblewska p. Małgorzata Tazbir-Nawrocka, p.Bogusław Kurzelowski, p. Izabela Pędziach -Irczewska, p. Edyta. Figoń p. Ewa Krakowiak- Szewczyk