„Staż zagraniczne szansą na dobry zawód” – grupa Portugalia

12 uczniów Zespołu Szkół Samochodowych wyjechało w dn. 17.09. – 30.09.2022 na zagraniczną praktykę do portugalskiego miasta Povoa de Varzim pod opieką nauczycielek Justyny Mizery i Marzeny Śledź – koordynatorek projektu. 

Program stażu przygotowany został w porozumieniu z firmą We Are Euromob. Młodzież została zakwaterowana w hostelu w centrum miasta. W pierwszym dniu odbyło się zapoznanie z pracodawcami, podpisanie umów i po przeszkoleniu BHP, uczniowie rozpoczęli staż. 

Uczniowie technikum samochodowego w trakcie trwania praktyk wykonywali takie czynności jak: przyjęcie pojazdu do naprawy, naprawa nadwozi i podwozi oraz silników, weryfikacja i wymiana tarcz ciernych sprzęgła, skrzyń biegów, kontrola działania układu hamulcowego po naprawie, naprawa wyposażenia elektrycznego pojazdów, techniczna naprawa samochodu. 

Weekendy przeznaczone były na zwiedzanie Coimbry, Porto, Viana do Castelo, Povoa de Varzim oraz wodospadu Pincho. 

Po zakończeniu stażu portugalscy pracodawcy wystawili uczestnikom projektu ocenę a pani koordynator Dominika Woźnicka Arezes wręczyła certyfikaty potwierdzający odbyty staż. 

Był to ostatni wyjazd uczniów z ZSS w Częstochowie w ramach projektu „Staż zagraniczne szansą na dobry zawód” z programu Erasmus+. Poprzednie wyjazdy odbyły się w czerwcu 2021 w Hiszpanii oraz w lipcu 2022 w Irlandii. Na podsumowanie przyjdzie jeszcze czas ale nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą a podróże z programu Erasmus + kształcą podwójnie. I chociaż kończymy projekt, uczniowie nadal będą mogli korzystać z praktyk zagranicznych w ramach Akredytacji, którą szkoła uzyskała w 2020.