Kierunek: Irlandia

Podróże kształcą. A podróże połączone ze stażem zawodowym kształcą podwójnie. To powiedzenie mogą potwierdzić uczniowie i nauczyciele z Samochodówki, którzy od wielu lat uczestniczą w projektach europejskich w ramach programów Erasmus i PO WER.

W niedzielę 24 lipca br. grupa dwunastu uczniów  i dwóch nauczycieli wróciła z Mallow w Irlandii z dwutygodniowego pobytu na praktykach zawodowych w ramach projektu „Staże zawodowe szansą na dobry zawód” z programu Erasmus+. Uczniom nie przeszkadzał wakacyjny termin wyjazdu i chętnie przystąpili do pracy w czasie wolnym. Rozwijali swoje umiejętności zawodowe, nabierali doświadczenia oraz poprawiali poziom posługiwania się językiem angielskim. Natomiast możliwość zakwaterowania u rodzin irlandzkich była okazją do kształtowania kompetencji społecznych tj. zdolność pracy w grupie, umiejętność dostosowania się do panujących zasad, komunikatywność, umiejętność organizowania swojego czasu.

Uczestnikami projektu byli uczniowie technikum z klas trzecich, czwartych oraz tegoroczni absolwenci naszej szkoły. Praca w zagranicznych firmach umożliwiła przełożenie wiedzy teoretycznej na praktyczną naukę zwodu. Mechanicy i elektromechanicy samochodowi m.in. naprawiali silniki, skrzynie biegów, hamulce, wymieniali olej, sprawdzali stan techniczny pojazdu, obsługiwali i naprawiali instalację elektryczną i elektroniczną w pojazdach.

Technicy mechanicy o specjalności obrabiarki sterowane numerycznie wykonywali operacje obróbki skrawaniem, elementy z metali i drewna, poznali narzędzia i przyrządy stosowane do kontroli jakości, samodzielnie wykonywali proste prace związane z montażem i demontażem elementów maszynowych.

W ramach oferty kulturowej uczestnicy mieli możliwość podziwiania Oceanu Atlantyckiego z Klifów Mohru oraz Parku Narodowego w Killarney.

Irlandia to nie jedyny kraj, który uczniowie ZSS mogą poznać. Szkoła współpracuje z partnerami w Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Grecji i na Malcie. Udział w projektach staży zawodowych jest przepustką do wymarzonej kariery co potwierdzają absolwenci otrzymujący oferty pracy dzięki certyfikatom Europass Mobilność uzyskanym po odbyciu zagranicznych praktyk.

 

Autorzy tekstu: Justyna Mizera, Marzena Śledź.