Relacja z pierwszego tygodnia pobytu na stażu zawodowym w Grecji w ramach projektu „Po zawód do Europy” z programu Power.

15 maja 2022 roku, 15-sto osobowa grupa uczniów ZSS z Częstochowy, wraz z opiekunkami grupy - Justyną Mizerą i Marzeną Śledź, wyleciała na dwa tygodnie do Grecji. Wyjazd został zrealizowany w ramach programu POWER „Po zawód do Europy”.

O godzinie 14:00 spotkaliśmy się w miejscu zbiórki, skąd wyruszyliśmy autokarem na lotnisko Kraków-Balice.

Około godziny 19:00 zaczęła się nasza podróż samolotem na lotnisko w mieście Thessaloniki. Wylądowaliśmy ok. 22:00 czasu greckiego. Do naszego hotelu, Olympion Melathron, zlokalizowanego w mieście Platamonas, dotarliśmy dopiero po północy, ale mimo to Grecy poczęstowali nas, specjalnie dla nas przygotowaną, kolacją.

 

16 maja, czyli w poniedziałek, zaczęliśmy praktyki. Rano przed hotelem czekał na nas nasz kierowca, Leonidas. W pierwszy dzień praktyk zapoznaliśmy się z zasadami BHP, wyposażeniem warsztatu, oraz z pracownikami i pracodawcą.

 

Codziennie rozwijaliśmy nasze umiejętności zawodowe i językowe. W zakładach pracy nauczyliśmy się nowych sposobów i technologii napraw samochodów oraz obróbki i wytwarzania elementów na maszynach CNC. Po praktykach korzystaliśmy z plaży, znajdującej się około 5 minut spacerkiem od hotelu lub chodziliśmy do miasta.

 

W weekend uczestniczyliśmy w cudownych wycieczkach. Pierwsza z nich to rejs statkiem na wyspę Skiathos. Podczas rejsu podziwialiśmy piękne widoki wysp, gdy się do nich zbliżaliśmy, a kapitan zabawiał pasażerów. Na wyspę płynęliśmy około dwóch godzin, gdy dobiliśmy do portu, zostaliśmy oprowadzeni po wyspie i mieliśmy około godzinę czasu wolnego. W czasie wolnym zwiedzaliśmy wyspę, kupowaliśmy pamiątki, niektórzy próbowali typowo wyspiarskich dań.

Gdy czas wolny nam się skończył, wróciliśmy na statek i opłynęliśmy wyspę. Kapitan zacumował statek przy plaży. Wyszliśmy ze statku i spędziliśmy około półtorej godziny na plaży, po czym wróciliśmy na statek i popłynęliśmy z powrotem do portu, gdzie czekał na nas autokar, żeby odwieźć nas do hotelu.

 

W sobotę, pojechaliśmy na kolejną wycieczkę, tym razem do Meteorów. Są to kilkuset letnie klasztory prawosławne, umieszczone na wysokich masywach skalnych. Musieliśmy przestrzegać odpowiednich strojów, żeby móc wejść do klasztoru, ale to nam nie przeszkodziło w podziwianiu pięknych górskich widoków i wysłuchaniu historii tego miejsca.

 

W niedzielę, 22 maja, również byliśmy na wycieczce. Zobaczyliśmy piękne stoki Olimpu, wodospad w środku gór oraz podziwialiśmy widok na miasteczka i linię brzegową z gór.

 

Dotychczas wyjazd bardzo nam się podobał, szczególnie atmosfera w warsztacie, świetne wycieczki oraz bliskość hotelu do plaży. Ciekawe, co spotka nas w drugim tygodniu…

 

Autorzy:

Joanna Helińska, Leonard Janeczek