Jesteś tutaj: Start / Strona główna / WSPOMNIENIE

WSPOMNIENIE

Barbara Rosiek (ur. 25.06.1959 r., zm. 27.04.2020 r. o godzinie 4:15.) – Częstochowianka - psycholog kliniczna, pisarka i poetka. Debiutowała w 1985 roku Pamiętnikiem narkomanki, pisanym od 14. roku życia do czasów studiów, w którym dokumentowała własne przeżycia związane z walką z nałogiem narkotykowym. Książka pozostaje cały czas bestsellerem i jedną z pozycji najczęściej czytanych przez młodzież.
Po wyjściu z nałogu ukończyła psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i pracowała jako psycholog kliniczny w szpitalach w Lublińcu i Częstochowie oraz w Towarzystwie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”. Od 1993 była członkiem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2002 przyznano jej srebrny medal przez International Biographical Centre w Cambridge za całokształt twórczości literackiej.
Na 25-lecie twórczości w 2010 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy, a na 30-lecie swojej pracy twórczej Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W maju 2016 minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył Barbarze Rosiek brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Swoje kolejne książki, choć często pisane w pierwszej osobie, oparła na doświadczeniach swoich pacjentów.
Książki autorstwa Barbary Rosiek są dostępne w naszej szkolnej bibliotece, a najbardziej poczytne z nich to: Pamiętnik narkomanki, Alkohol, prochy i ja oraz Ćpunka.
    Barbara Rosiek poprzez swoją twórczość na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
nauczyciele bibliotekarze
Alina Grabna, Anna Majchrzak