„Praktyka czyni mistrza” w Portugalii gr 3

Po wielu tygodniach przygotowań, zarówno językowych jak i pedagogicznych, uczestnicy projektu „Praktyka czyni mistrza” mogli w końcu wyjechać na staż, który odbył się w dniach 19.05. - 09.06.2018. Kolejnych dziewięciu uczniów ZSSB odbyło zagraniczną praktykę w portugalskim Esposende. Stało się to możliwe dzięki programowi Erasmus+.

Program stażu przygotowany został w porozumieniu ze stowarzyszeniem Euromob, które posiada ogromne doświadczenie w realizacji tego typu projektów.

Uczniowie zostali zakwaterowani w domu na zamkniętym osiedlu Ofir-Mar, w pokojach dwu- trzyosobowych z łazienkami. Mieli zapewnione trzy posiłki dziennie a do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, jadalnię, salon, pralnię i dwa baseny.

W pierwszym dniu odbyło się zapoznanie z pracodawcą, podpisanie umów i po przeszkoleniu BHP uczniowie rozpoczęli staż (8 godz. dziennie z półtora godzinną przerwą na obiad). Zakłady, w których pracowali to Auto Gomes, Auto Novo, Impresoes na Hora oraz Jorge Cunha.

Ponieważ większość zakładów pracy mieści się poza miejscem zakwaterowania uczniów, byli oni dowożeni samochodami przez pracowników Euromob.

Uczniowie technikum samochodowego i technikum mechanicznego w trakcie trwania praktyk wykonywali takie czynności jak: przyjęcie pojazdu do naprawy, naprawa nadwozi i podwozi, wymiana tarcz ciernych sprzęgła, skrzyń biegów, kontrola działania układu hamulcowego po naprawie, naprawa silników, przygotowanie narzędzi do pracy na maszynach CNC, wycinarki laserowej, posługiwanie się narzędziami pomiarowymi, programowanie w photoshopie.

Wszystkie wykonywane czynności uczestnicy stażu zapisywali w specjalnych dzienniczkach praktyk, zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Weekendy przeznaczone były na zwiedzanie Porto, Bragi, Viana do Castelo, Aveiro oraz Esposende.

W Porto uczniowie zobaczyli słynny most Ponte de Dom Luis I nad rzeką Douro odbywając po niej rejs, Katedrę Sé, dworzec Porto São Bento. Braga zaskoczyła urokliwym starym miastem i pięknymi ogrodami. W Viana do Castelo uczniowie wspięli się na szczyt Wzgórza Świętej Łucji aby podziwiać piękny kościół posiadający 26 dzwonów oraz niesamowity widok na ujście rzeki Lima do oceanu. Natomiast Aveiro nazywane jest portugalską Wenecją za sprawą licznych kanałów, które przecinają miasto i kolorowych, długich łodzi oferujących przejażdżki dla turystów. Aveiro słynie też z małych, bardzo słodkich ciastek, nazywanych ovos mole, co dosłownie znaczy "miękkie jajka". Nasi uczniowie mieli okazję przyrządzić je własnoręcznie podczas warsztatów kulinarnych.

Ulubioną formą relaksu po pracy była kąpiel w basenie, gra w karty oraz oglądanie telewizji ponieważ pogoda nie dopisała.

Po zakończeniu stażu portugalscy pracodawcy wystawili uczestnikom projektu ocenę a instytucja partnerska w osobie pani koordynator wręczyła certyfikaty potwierdzające odbyty staż. Odbyło się to w miłej atmosferze na lunchu w brazylijskiej restauracji w Barcelos serwującej pieczone banany i ananasy z grilla. Organizatorzy postarali się również o tort w polskich barwach narodowych.

Powrót do kraju nie oznacza końca pracy związanej z projektem. Teraz uczniowie wypełniają raporty końcowe, które są zobowiązani wysłać do Agencji Narodowej a także dokonać ewaluacji projektu. Potem otrzymają certyfikaty Europass Mobilność.

Koordynatorki projektu dziękują uczestnikom stażu za zaangażowanie we wszystkie działania projektowe, miłą atmosferę, dbanie o ich dobry humor i punktualność ;-)

 

Justyna Mizera, Marzena Śledź

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie